| Yurisa a întrebat:

Ce alimente ar trebui sa evit daca am probleme cu rinichii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce probleme ai cu rinichii. Asta poate spune doar medicul, dupa o serie de analize.
Tot medicul iti poate indicatii si indicatii referitoare la alimentele contraindicate, in functie de problema identificata.

| RAY a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa aflam de se trebuie sa le evitam,dar repet un rinichi sanatos nu va avea probleme,dar e bine sa consumam totul cu limita, sa nu cadem in paranoia, radicalisme absurde

deci trebuie limitat consumul de proteine =ele pot duce la nisip, dar repet depinde de multi factori, daca consumi apa 8 pahare pe zi nu cred ca trebuie evitat, 2, 3 ori per saptamana, trebuie evitate bauturile carbogazoaze pentru ca contribuie la retentia de apa, apropo creste pofta de mancare duce la diabet gradul 2, sarea desigur, trebuie consumat multe legume, fructe, 30 de minute de HIT pe zi,multa sanatate, apropo obezitatea, lipsa efortului, diabetul, stresul toate afecteaza rinichi

| Violleta2022 a răspuns:

Alcoolul si sucurile de orice fel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Organismul știe să stocheze zaharuri și grăsimi. Proteinele în plus de orice fel, în exces, le elimină prin urină astfel solicită rinichii.

| gemeni6226 a răspuns:

Recomand doar apa plata cam vreo doi litri pe zi, de evitat alimentele bogate in potasiu cartofii de exemplu, de evitat alimentele sarate si condimentate de evitat zaharul, de evitat pastele fainoase si tot ceea ce e pe baza de faina.Eu am avut o criza foarte urita in iunie prima oara in viata mea, am si ajuns la urgenta, mi-am propus sa maninc foarte dietetic, doua luni am si reusit pe urma usurel am lasat-o mai moale cu nimic nu e bine de exagerat.O dieta stricta necesita doar daca ai crize dese, sau daca cineva face dializa.Recomandat a minca doar fructe uscate.Am facut o cura de merisoare, o cura de seminte de dovleac si m-i s-a recomandat ceaiul de cozi de cirese sau de mesteacan.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dintre vegetale sa consumi in cantități chibzuite cele cu conținut ridicat de acid uric precum fasolea boabe, spanacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bauturile acidulate si in special apa minerala. Nu ai voie ciocolata si alimente grase. Sarea face si ea rau, cat mai putina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alimentele bogate in potasiu (banane, fasole etc) si carnea rosie. Nu trebuie evitate, pentru ca nu cred ca ai o afectiune foarte grava ( ex insuficienta renala) dar trebuie consumate moderat. Cu sarea trebuie sa fii atent pentru ca produce hipertensiune arteriala, ceea ce afecteaza si mai tare rinichiul. Atentie mare (!) la antiinflamatoare si antibiotice. In rest, ca sfat analize uzuale anuale: creatinina, uree, acid uric

| edit28 a răspuns:

Depinde ce problema dar de obicei excesul de carne, lactate, potasiu, sare, alcool. Consumul corect de apa ajuta foarte mult.

| Rihhana1 a răspuns:

Buna!
Carnea de pui, porc si slanina.
Incearca sa adopti o dieta mai sanatoasa pentru o perioada.