| georgy_6583 a întrebat:

Ce analize trebuie sa fac inainte de operatia de lipom? URGENT sunt disperata mi-e frica sa ma operez!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de cat de mare e lipomul si ce anestezie vei primi. Daca e mic (sub 10 cm) si ti-l scoate cu anestezie generala, fiindca esti tanara nu-ti va face nici o analiza. Eventual ar trebui sa faci un test de sarcina, fiindca daca esti insarcinata, anestezia ar putea afecta copilul. Daca lipomul e mare si vei primi rahianestezie, ti se vor face cateva teste de coagulare din sange si, eventual, o electrocardiograma, desi daca esti tanara si nu ai probleme cardiace cunoscute, nici macar asta nu e necesara.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Din cate stiu eu, preoperator trebuie facute o serie de analize de sange astfel incat sa sa excluda eventualitatea unor probleme de coagulare ale sangelui.
Oricum, aceste analize ti se vor face la spitalul unde va fi facuta si interventia chirurgicala.
Inafara bilantului sanguin (si eventual a EKG), medicul chirurg si anestezistul pot solicita si alte analize.
Nu-ti fie teama, se pare ca interventia chirurgicala in astfel de cazuri nu e complicata si dureaza cateva minute.
Sanatate maxima!

leonardk
| leonardk a răspuns:

Nu stiu ce analize trebuiesc facute, dar iti doresc mult curaj si multa sanatate. Din cate stiu nu este o operatie complicata. Curaj!

leonardk
| leonardk a răspuns:

Ce legatura are lipomul cu himenul? Doar nu se afla in vagin - nu? Nu cred ca trebuie sa te temi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce vrea medicul care te opereaza si de clinica unde se face interventia; uneori se fac si analize care sa depisteze eventuale boli cu transmitere sexuala ( hepatita B, C; HIV ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care vrei sa te sparg d domnisoara :O:O:X ati fac eu operatia din now :X

| georgy_6583 explică:

Nu am specifica tot.nu mai sunt domnisoara si ai mei nu stiu.se fac si analize de genul asta? sau numai la sange si un EKG?
Sunt disperata!