| anonim_4396 a întrebat:

Ce analize trebuie sa fac pentru a afla ce anticonceptionale mi se potrivesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai important e sa faci un examen ginecologic si un test Papanicolaou. Ginecologul iti va pune cateva intrebari legate de bolile tale si ale familiei tale si va decide daca e cazul sa-ti faci teste hepatice sau analize de coagulare. Bine ar fi sa te duci periodic (adica cam la 6 luni) la consult ginecologic in perioada in care iei contraceptive.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Medicul iti va recomanda ce analize sa faci si in functie de ele iti va prescrie anticonceptionalele.

| Ben. a răspuns:

Dc

| mikella a răspuns:

Ceea ce trebuie sa faci este sa te duci la ginecolog... el va sti ce analize trebuie sa faci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt niste analize d sange pe care le recomanda ginecologu nu stiu sa zic exact. da neaparat sa le iei la recomandarea medicului nu asa. dupa ureche ca e f. periculos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dozările hormonale la endocrinologie, analize de sânge (determinarea vitaminelor şi sărurilor din organism), ecografie abdominalo-pelviană pentru a vedea starea de sănătate a organelor interne, control ginecologic pentru depistarea unor eventuale afecţiuni ginecologice (dacă sunt prezente se vor trata medicamentos şi-sau chirurgical), antecedente privind starea de sănătate din trecut, fumătoare sau nu, control medical cardiologic, etc.
După toate aceste analize amănunţite se va administra şi contraceptivul cel mai potrivit nevoilor tale.
Sănătate.
Pa, pa.