| IONY81 a întrebat:

Ce antibiotic este bun pentru puroiul la masea? Mi-am extras-o de 7 zile si ma doare îngrozitor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Augmentin / Amoxiclav sau Amoxicilina.
Toate au in compozitia lor acid clavulanic, recomandat in infectii de diferite tipuri (inclusiv cele dentare).
Din nefericire, e nevoie de reteta de la medic, dar, daca ai cunostinte in mediul rural, le poti obtine si fara ea.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca te doare nu-i vorba de puroi. Doar daca zvagneste, inseamna ca nu ti-a scos punga de puroi sau a lucrat prost si s-a infectat locul sau ti-a rupt din gingie. Au iti recomand, in lipsa unui antibiotic sau si cu acesta un medicament antinevralgic.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dentist... ALT dentist
daca ti-a extras-o de o saptamana si te doare, atunci ai un dentist de rahat si iti trebuie altul care sa te ajute, NU tortureze, foarte probabil ca nu a extras complet maseaua si ai o radacina care face puroi, iar in afara de dentist chirurg, nu ai nici o solutie, antibioticul v-a rezolva problema DOAR temporar, si puroiul o sa revina

| IONY81 explică (pentru Zuzu1991):

Naiba sa ii ia. Mi.a luat 250 de lei pentru o extragere si tot nu a făcut ce trebuie

| Zuzu1991 a răspuns (pentru IONY81):

Deh, am auzit de d'astia, mai ales la tara sad

| ancaval a răspuns (pentru IONY81):

Cât? 250 lei pentru atât? Mergi și spune-i să te rezolve în banii ăia, nu mai dai nimic.
Am observat ce prețuri sunt în stomatologie, dar, ca pacient, NU te lași la ei.

| IONY81 explică (pentru Zuzu1991):

Nu e țara, ca e oras ( Deva)

| WhiteLife a răspuns:

Antibioticul nu se da fara reteta. Mergi maine la medic, nu se rezolva daca iei pur si simplu un antibiotic (nici daca nu il iei destul), trebuie neaparat un control. Cand am avut probleme (nu puroi), pentru ca am fost la 100 de km de dentist, am sunat-o, mi-a spus sa-i trimit poze pe WhatsApp. Poti face asa si eventual sa iti faca o reteta si iti trimite poza, dar...cel mai bine este sa vada, daca ai puroi este neaparata nevoie de un consult. sad

| ancaval a răspuns:

Medicul știe?

| IONY81 explică (pentru ancaval):

A zis sa iau antibiotic

| ancaval a răspuns (pentru IONY81):

Nu cred. Pentru antibiotic trebuie rețetă de la medic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IONY81):

Si nu ti-a dat reteta? Doar "a zis"? Fara o reteta?

| IONY81 explică (pentru Cosmin86):

Păi am sunat-o si ieri a fost liberă. A zis sa merg la farmacie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se prescrie amoxacilina

| TLF92 a răspuns:

Ketonal forte dar numai stiu cum se administreaza, intrebi la farmacie

| gugugugu a răspuns:

Ai alveolita. Nu se ia antibiotic, doar la prescriptia medicului. In mod normal ar trebui sa te duci la cabinet si sa iti curete sau sa iti introduca un con cu antibiotic local. Uite mai multe info aici :https://excedent.ro/alveolita-postextractionala-ce-este-si-cum-se-trateaza/

| Darkwish90 a răspuns:

Ți -a extras -o și ai făcut puroi? Ai respectat indicațiile medicului după extracție?