| Henrypericolpublic a întrebat:

Ce ar trebui sa fac in cazul in vare stomacul nu mai functioneaza bine si colonul prezinta mici dureri?
Stomacul prezinta arsuri si reflux gastric. Practic toata digestia s-a dat peste cap.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la un gastroentereolog si sa ti se faca urmatoarele: endoscopie, colonoscopie, teste de sange pentru helicobacter pilori.
Intre timp, tine un regim alimentar, bazat pe legume fierte si carne de pui fiarta sau la gratar ori peste.
Se elimina in totalitate: alcoolul, cafeaua, toate sucurile, apa carbogazoasa, mancarea prajita, fast foodul, tocaturile, sosurile, afumaturile, grasimile, usturoiul, condimentele, dulciurile.
Ultima masa trebuie sa fie la 7 seara.
Se poate bea ceai de sunatoare, care-i calmant gastric si ajuta in acelasi timp la digestie.

| Henrypericolpublic explică (pentru Violleta2022):

Este corect ce spui, de fast-food m-am lasat dar sucurile acidulate reprezinta o problema.
Multumesc de sfat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Sucurile acidulate si neacidualte, trebuiesc eliminate complet si imediat.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic. Poti avea boli grave.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tii regim te faci bine.
Si ar trebui sa dormi noaptea.
Eu cred ca odihna te va ajuta.
Sau daca e de la stres n-ar fi rau sa te relaxezi.