| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar trebui sa imi pun la ochi pentru o vanataie. Este exact deasupra de pleoapa mentionez ca m-am lovit joia trecuta si tot nu a trecut vanataia. Va rog un raspuns cat mai repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| octavianpas a răspuns:

Trebuia atunci psa carne cruda.Acum nu-ti ramane decat sa masezi locul cu o crema grasa sa se extinda si sa dispara. Cand iesi din casa dai cu fond de ten.

leonardk
| leonardk a răspuns:

O felie de paine imbibata in vin. Pune-o pe vanataie si va dispare. De asemenea maseaza usor vanataia.

| drpopa a răspuns:

Unguent cu heparina 50000 ui sau gel cu heparina

| constantyna a răspuns:

Tratamentul consta in aplicarea unei creme numita Lasonil N(nu se mai gaseste la farmacii) sau Hepathrombin, si poate ar fi bine sa luati si vitamina C(naturala-patrunjel aplicat local si chiar ingerat la mese), si tarosin(si el contine vitamina C( 1 comprimat de 3 ori pe zi)), dar acestea actioneaza lent, nu aveti ce face, trebuie sa treaca timpul.Si eu m-am gandit la fond de ten, cu toate ca poate interfera cu procesul de vindecare, asa ca mai bine, nu machiaj.

soothe
| soothe a răspuns:

Cea mai buna solutie este o crema/gel homeopatic de Arnica facut de Boiron. De cele mai multe ori o vanataie poate trece si in cateva ore. Daca nu gasesti ia pastilute homeopatice de Arnica de 30CH cate 3 de 3 ori pe zi. De fapt acestea le poti lua oricum; si in completare la gel/crema. Crede-ma, rezultatele sunt extraordinare. Este bine sa ai Arnica in casa. Este buna pentru "lovituri" (chiar si pentru cele emotionale). Multa sanatate!

| Adina_4189 a răspuns:

1 lingura de otet se amesteca cu apa fiarta. Se inmoaie in aceasta solutie o bucata de tesatura alba si se acopera vanataia, deasupra punand celofan si apoi pansand cu tifon. Cand compresa se usuca, se inmoaie din nou, repetand procedura de cateva ori. Procedeul este eficient, chiar si la vanatai mari. Sper sa te ajute!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartof taiat sau varza cruda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gheata