Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce are voie sa manance o persoana cu diabet zaharat? Va rog, urgent! Să răspundă numai cine are poate un membru in familie sau cunoaste persoane de genu, alimentația pe care o are o persoana cu diabet. URGENT! Nu am timp sa caut pe google. Vreau explicit si foarte serios! Pe scurt! Am nevoie de răspunsuri repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Diabetul de tip 2, sau numit si "zaharat" se poate reversa complet daca persoana care-l are slabeste intre 10 si 20kg, facand regulat sport si mancand sanatos, fara zahar si fara carbohidrati.
Sunt deja studii stiitifice care au demonstrat acest lucru!

| minrest a răspuns:

Esential este sa fi intr-un mic deficit caloric, complet interzise sunt dulciurile si zaharul, iar de evitat alimente bogate in glucide, cum ar fi painea, DAR astea sunt doar sfaturi de urgenta, medicul specialist diabetolog o sa faca o dieta speciala pentru pacient. ATENTIE este cea mai grava boala, sursa multor alte boli.

| aXy99 a răspuns:

Depinde ce tip de diabet are, ce pastile ia, vorbeste cu medicul, nu intreba pe TPU. In principiu fara carbohidrati cu indice glimic ridicat.

| Donsavas a răspuns:

Alimentația,suplimentele si medicamentele pe care are voie sau nu sa le consume un bolnav cronic o stabilește medicul sau nutrtitionistul. Aici nimeni nu are dreptul sa ia locul nutrtionistilor si nu putem prescrie noi ca nu am terminat medicina.

| xZeRo a răspuns:

Este bine sa fie atent/a la fel in care asociaza alimentele corespunzator (gasesti articole, Dr. Virgiliu Stroescu spune multe), evitarea efortului fizic exagerat, a stresului emotional, carne foarte putina/deloc.
Am citit despre un barbat care a suferit de epilepsie, si parintele Gabriel Nicu l-a ajutat. Sa mearga la maslu, Spovedanie.
Sa va ajute Domnul Iisus!