| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea sa fac sa nu mai transpir din cauza anxietății, atacurilor de panica? M-am saturat de chestia asta mă afectează într-o oarecare măsură. asta se întâmplă doar când ies afară. Unde sa merg pentru problema cu transpirația? La dermatolog? Internist? Endocrinolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut.

In principiu la dermatologie, mai exact pe sectia dermatovenerologie.

Asta este strict legat de aceasta problema, cu transpiratia. La partea cu anxietatea... ar fi multe de zis, dar nu stiu daca asta vrei sa discutam sau strict legat de transpiratie.

Pana atunci, numai bine happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

La partea cu anxietatea urmez tratament Man. Eu aveam probleme serioase și înainte când nu aveam atacuri de panica...mi teama sa nu fie hiperhidroza că transpir excesiv... Bine acum am acumulat și câteva kg în + in ultima vreme de la sedentarism. Urmez tratament pentru anxietate dar degeaba ..nu își face efectul. trebuie sa schimb medicul și tratamentul.da unii ziceau că la medicul internist și de asta sunt puțin nelămurit

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da... pai nu este ok, mai ales acum cand stam in casa. Ar trebui sa faci si putina miscare. Trebuie miscare.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ai dreptate nu prea fac mișcare, întâmpin multe probleme de la sedentarism. și când te gândești că eram fotbalist uite ce o făcut depresia din mine sad

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

E hai, nu te lasa rapus de asa ceva big grin Trebuie sa gandesti pozitiv. O atitudine pozitiva face minuni. Incearca sa fii puternic, este dreptul si obligatia ta sa treci peste aceasta perioada happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mersi omu happy apreciez.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ca apreciezi, vreau sa vad si rezultatewinking

Esti singura persoana de pe lume care poate sa rezolve asta, nu te baza numai pe medici si alte cele.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ok domn profesor rolling on the floor

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie inteles ca nu ai nimic fizic,creierul tau da astfel de senzati,in acest caz nu ai ce face,iti urmezi tratamentul si pe langa el mai iei si xanax eu asa fac, muzica de relaxare, odihna, atacuri de panica nu ai? sufocare? dureri in piept? comportament impulsiv? uitare desa, boala asta e grava
eu iar serlift de 50 dar la dublat la 100

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu am, da am simptome fizice cauzate de atacurile de panica, pai eu am atacuri de panica... când ies doar ..azi am rămas uimit sa văd că nu mă simt rău când ies afară mai ales că am stat mult in casa de la covid sau gripa ...am avut da dureri in piept, la mine se manifesta prin respirație greoaie, tremur și transpirație excesiva ..am câteodată comportament impulsiv da, da in ultima vreme sunt chill deci iei și xanax? Jumate de pastila? Pai frica e nejustificată nu pot să înțeleg de ce am eu emoții când văd oameni.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum nu i-au dar daca ar fi ceva horror as lua una intreaga

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Înseamnă că serlift și-o făcut treaba.nu te-ai îngrășat de la serlift? Sau te-ai îngrășat și ai slăbit după o perioada? De fapt daca mergi la lucru nu e așa grava anxietatea ..la mine se manifesta prin atacuri de panica și nu pot controla

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu m-am ingrasat pe baza emotionala, am avut dependenta de dulciuri mereu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am trecut prin niste momente foarte grele si nu aveam cu i sa spun, asa mam adaptat, fara somn, dormeam 3, 4 ore pe noapte,vartejuri, ameteli, uitare, dar in ro esti luat in ras, cica popor crestin

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Și eu laughing nu le pot lasa. de sărbători ce faci întrerupi tratamentul ca sa sărbătorești? mai bei o bere, angeli etc sau continui tratamentul?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

4,5 atacuri pe zi, faza proasta e ca de la stres dam in diabet

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

O zi fara ele si sunt mort, am baut angeli dar nu le am luat in seara aia si dimineata, nu am avut nimic, eu nu sunt cu berea, angeli imi pace

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

rolling on the floor știu că am avut și eu simptomele astea când am întrerupt tratamentul brusc nici nu mă puteam ține pe picioare. da am observat că rad de tine sau se uită lung la tine că și cum ai fi criminal rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveam transpirati noaptea de eram ud de tot

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta-i natia romaneasca, sa razi de aproapele tau

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus neincrederea in sine

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, așa am eu când ies afară. faza cu transpirația e foarte greu de controlat... Dar cu cât ieși mai des cu atât anxietatea se ameliorează. cu cât ești mai depresiv cu atât anxietatea e mai intensa, cu cât stai mai mult în casa cu atât îți va fi greu să îți revii... Deci e o viață grea nimeni nu înțelege prin ce lupta trecem. rad că sunt inculți pe una am întrebato că am anxietate și mii zis ce e aia? Deci sunt inculți romanii și superficiali

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect asa si la mine

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.facebook.com/groups/381266435358611

intra si aici grupul nostru

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu sunt mai introvertit așa că o să refuz, da mersi de invitație, e un gest frumos. Daca mă crezi eu nu le rasp nici la cei din familie la tel decât la câteva persoane. happy Oricum anxietatea, depresia numai tu poți să o înlături dacă vorbești de anxietate așa ești interesat de ea și apar simptomele e bine sa nu vorbești despre asta, sa nu te gândești deloc la ea altfel o intensifici fiind interesat de ea... Nu e ok sa ne gândim deloc la trecut și nici la viitor să trăim prezentul, anxietatea o mai poți fenta câteodată zdar depresia nu, nu se poate înțelege mecanismele ei. Pur și simplu brusc se schimba starea chit ca gândești pozitiv sau negativ.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Realismul

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Noi avem demult anxietate și nu ne-am dat seama, sau neam dat dar am ignorat ..simptomele pot apărea mai târziu. trebuie sa o tratezi rapid atunci când e moderată când e gravă deja e complicat, poate dura și ani de zile ..signale am primit da le-am evitat fiindcă eram imaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu transpiri ca iti e cald si esti iesit din forma

| Dana2103 a răspuns:

La psihiatrie pentru tulburarile astea emotionale cu somatizare. Cu calmante nici nu vei mai transpira asa rau

| anonim_4396 explică (pentru Dana2103):

Iau antidepresive, anxiolitice dar nu funcționează. și astea că efect advers că sa vezi exact transpirația o cauzează.

| Lorena6879 a răspuns:

Și eu transpir când am anxietate, dar nu când ies afara, câteodată doar

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

Da fiindcă așa se manifestă "ea " eu am agorafobie, fobie sociala.

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

Ieși afară cate 30 de minute daca vrei să îți fie bine...o sa scapi de anxietate. daca ai prieteni cu atât mai bine poți să îți petreci mai mult timp daca stai numai in casa nu rezolvi nimic.

| Cosmin89321 a răspuns:

Ba, eu m as duce mai intai la doctorul de familie, ce zici tu ca ti se intampla nu e normal. doctoru iti zice unde trebuie sa mergi dupa, nu niste straini de pe TPU. daca ai probleme cu anxietatea ti as sugera sa te duci la psiholog, presupun ca merge si psihologul scolii daca esti minor, ce ai tu trebuie rezolvat cat mai rapid sunt destul de sigur ca daca mai stai asa mult te vei obisnui cu asta si ar deveni mai nasol.

| adi32creeaza a răspuns:

Depinde de unde provin aceste atacuti de panica si ce le declanseaza. In ce situatii te simpti asa?

"Totusi, majoritatea persoanelor care au un atac de panica au mai avut anterior si un altul declansat de un eveniment sau o situatie asemanatoare. De asemenea, durerea toracica dintr-un atac de panica este limitata de obicei la zona medio-toracica (durerea dintr-o criza de inima migreaza in mod frecvent spre bratul stang) si este insotita de respiratie accelerata, palpitatii si teama."
https://www.esanatos.com/......a93793.php

Vezi si:
https://www.mediculmeu.com/......sodica.php

Dau definitia:
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/panica.php

sper sa ajute

| anonim_4396 explică (pentru adi32creeaza):

Când ies afară atunci... Frica e nejustificată... Da azi am ieșit și nu am avut nimic ceea ce e ciudat.