| MyNameisEduard a întrebat:

Ce aș putea să iau pentru a avea energie? Chiar dacă dorm suficient și nu ma culc la ore târzii mă trezesc obosit si de multe ori cu dureri de cap si obosit sunt toată ziua.Nu beau cafea, energizante sau alte prostii de genul ăsta și nici nu vreau să ma apuc.Am 17 ani dacă doriți să-mi recomandați ceva.
Dau fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Vitamine.te duci la farmacie si spui exact cum ai tu nevoie si iti da ceva

| MyNameisEduard explică (pentru HUAWEHUAWE):

O sa cumpăr niște vitamine, și mama mea mi-a spus că din cauza lipselor de vitamine mă i-a amețeala câteodată fără motiv.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Mananca din ora in ora daca te ia ameteala, cate ceva cu proteine si gata, nu mult..cauti pe google mancare proteica si iti alegi ce-ti place

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Recomand sa i ti faci analizele glicemiile sa vezi cum stai cu diabetul, oboseala fara vreun motiv clar efort fizic muncă 8-12 ore pe zi, indică diabet, diabetul il au si copiii si adultii, oricine poate face diabet datorita stresului mincarii si mostenirii genetice. Deci luni dimineata la prima ora mergi la analize, sau macar ia luni trimitere si mergi marti dimineață intre ora 7 si 12:00

| cristimihailov a răspuns:

Mergi la doctor pentru verificari generale. Poate sa fie digestie slaba, constipatie, stres, spatiu neaerisit, apnee si cate si mai cate.

Nu cauta aici sfaturi din astea.

| Brizbriz a răspuns:

Doctor de familie, ai o problema cu somnul, poate sa fie glicemia, hipertensiune, apnee, etc.

| tudorvolcano a răspuns:

Recomand să-ți controlezi mesele: de preferință să consumi glucidele dimineața, înainte de a merge la școală, și înainte de a merge la sală, sau la antrenamente, dacă faci.

La feculente (pâine, orez, cereale etc.) adaugă tot timpul fibră și vitamina C: adaugă un măr, o pară, afine, un morcov crud etc. De asemenea, dacă ești în stare, mănâncă-ți feculentele cu o cană de apă cu usturoi zdrobit: usturoiul crește și energia, dar în același timp are substanțe care contracarează acidul fitic care oprește absorpția fierului din feculente.

De asemenea, consumă multi-vitamine și minerale: Vitamina D3 și K2, Vitamina E, complexul de Vitamine B, Zinc, Calciu, Fier, Magneziu, Seleniu, Fosfor etc. Sunt suplemente precum Supradyn care știu că le au pe toate (în forma hidro-solubilă se absorb mai bine decât ca pilule).

Ce-mi mai dă multă energie mie e proteina din zer: chiar dacă mă doare capul, dacă consum izolat de proteine din zer îmi revin repede. Dacă găsești la un preț bun, cât mai bine. Eventual, e și mai bine dacă include BCAA.

Nu uita să faci sport, sportul îți crește sensitivitatea la insulină, ceea ce face ca insulina să trimită mai eficient energia către celule.
După, recomand 2-3 ore de mers pe jos zilnic, sau dacă ai o aplicație de măsurat pașii, să faci cel puțin 15 000 de pași pe zi.

Dulciurile, și în general tot ce conține zahăr adăugat, îți dă peste cap nivelul de energie: în 2 minute te simți bine, crește glicemia, după îți scade glicemia și te simți obosit, eventual cu durere de cap și cu nervozitate; e o stare similară cu cea a dependenților de droguri.

După, dacă ești gras, nivelul tău de energie va fi mai scăzut, vei vrea să stai în pat ca să nu îți obosești oasele, inima etc.

Acestea sunt câteva elemente care le poți schimba în viața ta, sper că te-am ajutat!

| RaduRobertRO a răspuns:

Te frământă ceva? Ai un somn liniștit, ai probleme, etc. NU poți avea problema asta fara un motiv.

| MyNameisEduard explică (pentru RaduRobertRO):

De multe ori mă frământă ceva și gandesc foarte mult câteodată, mă poate afecta asta?

| Steaua19861 a răspuns:

Mai multa activitate fizica in timpul zilei, plimbari in aer liber si legume fructe plus minim 2 litri de apa pe zi!

| MyNameisEduard explică (pentru Steaua19861):

Fructe nu mănânc chiar in fiecare zi dar mișcare fac si apă beau cred ca mai mult de 2 litri.

| LUKITA a răspuns:

Fă-ți analize de glicemie