| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Ce aș putea să mănânc pentru a scăpa de arsuri la stomac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am o varsta inaintata si de peste 40 de ani am aceasta problema. Doamna doctor care mi-a descoperit (gastrita hiperacida) boala mi-a spus sa mananc orice si ce imi face rau sa nu mai mananc. Deaseemenea exista doua tipuri de medicamente: cele care anuleaza acidul (dicarbocalm) si cele care inhiba productia de acid (Omez, Omeprazol, etc). Eu am avut zeci de ani probleme si luam din prima categorie. Dupa revolutie au aparut aceste inhibatoare. Am facut o cura de de cate 2 ori 3 saptamani cu o pauza de o saptamana a cate 2 pastile pe zi, seara. De atunci iau pastile doar cand mi-e rau dar foarte rar si pot manca (cate putin) si din ce nu puteam manca pana atunci.

| NLS a răspuns:

Biscuitii clasici (sau Picnic) sunt cei mai indicati,
si sa lasi deoparte sucurile acidulate, berea, muraturi, vin (in general orice tarie), sos tomat, ceapa si usturoiul in exces, prajelile, condimente picante (chilli), fumatul, etc

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Mama imi spune mereu ca pilaful e pansament pentru burtica :3