| Hyacinth a întrebat:

Ce beneficii are consumul de sfecla? Cat de des ar trebui consumata sfecla roșie? Cum e mai bine sa fie consumata? Murata, fiarta, coapta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In stare cruda si stoarsa la robotul de bucatarie, asta daca doresti sa obtii sucul de la ea. Aceasta o poti consuma si sub forma de salata (fiarta inainte) sau in supe/ciorbe, piureuri. Desi nu trebuie consumata in exces pentru ca provoaca varsaturi si ameteli.
Medicii nutritionisti recomanda a se consuma pentru inceput 250 grame/zi, crescand apoi cantitatea pe care o faci treptat. Daca in acest timp apar efectele negative ale sfeclei, reduci cantitatea sau te opresti din cura. Sucul de sfleca este un bun tratament pentru prevenirea cancerului la plamant, colon si stomac, usurand digestia.
Sfecla rosie este un complex de vitamine si minerale si, în plus, vindeca afectiuni ale ficatului, afectiuni cardiovasculare, digestive, intareste imunitatea si este un puternic antiinflamator, detoxifiant si energizant. Sfecla rosie contine tot complexul de vitamina B, potasiu, mangan, vitamina C, vitamina A, magneziu, fosfor, iod, calciu, sulf, antioxidanti si fier, cu alte cuvinte tot ceea ce organismul are nevoie.
Eu o consum de cate ori poftesc la ea, nu zilnic.

| RoCkKiD a răspuns (pentru MihaelaDart):

Daca bagi 250g de sfecla pe zi aia e o masa. N-am nimic cu dietele vegane da' treci pe langa o vaca pe camp si se uita aia cu invidie la tine. Nu recomanda nici un nustritionist asa ceva.

Din pacate nu previne si nici nu vindeca vreo boala din alea mentionate de tine si da, chiar e un complex de viatamine si minerale, la fel ca restul fructelor/legumelor.

Dar da, e buna, mai ales fiarta si facuta salata cu hrean, otet, ulei si sare. Merge la mielul de paste sau la o friptura.

| MihaelaDart a răspuns (pentru RoCkKiD):

Bai dar frumos te mai adresezi unei persoane pe care nu o cunosti! Se vede ca nu prea dai prin bucatarie. 250 grame este o sfecla pe care o consumi alaturi de o portie de ce mancare doresti tu, ca tot mentionezi de vaci si porci, asta ca sa fi multumit de raspuns. Tu crezi ca vitaminele si mineralele sunt de a fi de forma in corp? Pentru ce ai tu unghii si par? De ce ai o piele sanatoasa? de ce esti activ? de ce imunitatea ta este buna? Vezi tu, din cauza acestor vitamine si minerale care iti improspateaza sanatate. De ce se recomanda cand ai o problema de sanatate sa faci cure de 10-14 saptamani? Pentru ca acele legume sau fructe pe care le consumam, ne ajuta sa prevenim anumite probleme de sanatate sau ne vindeca. Asa ca toti medicii recomanda curele doar pentru asa ceva. Si la tratamentul medicamentos tot cure se recomanda pentru a nu-ti distruge corpul de pe urma chimicalelor! Daca taceai, filozof ramaneai!

| RoCkKiD a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu stiu de tine, dar daca 250G e doar portia de "salata" de langa un fel principal la cat ajungi? 700g? sunt invidios, majoritatea nu avem un stomac atat de flexibi.

Nu stiu din care revista iti ie iinformatiile dar reciti toate prostiile care circula pe grupurile de Facebook dedicate femeilor care au terminat medicina pe google. Vitaminele si mineralele sunt importante pentru functionarea corecta a organismului dar ele sunt suficiente in doza recomandata. Exista studii care documenteaza afectiuni provocate de prea multe vitamine. Vrajeala cu vitaminele care previn si vindeca e doar partial adevarata in sensul ca daca nu consumi suficiente o sa ai probleme, daca esti la limita normala tot ce bagi extra ajunge in urina. Exista contexte in care la anumite boli se dau pentru ca observat ca ajuta la anumite functii, dar ele nu-s acolo sa te vindece, sunt ca suport.

Cat despre medici, nici unul care stie ce face nu iti recomanda suplimente daca nu esti in deficit.

| MihaelaDart a răspuns (pentru RoCkKiD):

Bine că ești tu deștept și restul sunt prosti! Ai întrecut deja limita nesimțirii. Cu părere de rău, la studiile tale de savant sunt eronate. Păcat că le tot susții daca tu pe pielea ta nu ai văzut efectul la nici o legume sau fructe consumat.