| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Ce beneficii are sala de fitness? De ce merg băieții / fetele la sală? Care sunt avantaje și dezavantaje?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand sanatatea, are foarte multe benefici fizica dar si mintale
adica ajuta inima ta, intareste sistemul imunitar
vindeca depresia, creste nivelul dopaminei in creier, serotinei
nu poate exista dejavantaje cand vb de propia ta viata
culturismul este si el important
plus ca un corp sportiv atrage sexul opus

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru RAY):

Sala nu schimba fata/corpul?

| RAY a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Ba da

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru RAY):

Ce părere despre mersul cu bicicletă?

| RAY a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Foarte sanatos

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru RAY):

Ajuta mai mult decât sala?

| RAY a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Draga mea totul ajuta, totul e sa va miscati

| sierra1 a răspuns:

"De ce merg băieții / fetele la sală? Care sunt avantaje și dezavantaje?"

Daniela mamă, ești născută in '92 și intrebi asta?

| aXy99 a răspuns:

Beneficii:
-dezvoltarea masei musculare
-dezvoltarea fortei
-dezvoltarea andurantei
-imbunatatirea sistemului cardiovascular
-tonifierea muschilor
-cresterea ratei metabolice
-ardere de kcal in timpul antrenamentului (ceea ce poate duce in timp, alaturi de o dieta echilibrata, la slabit-definire)

Dezavantaje nu prea exista, daca nu te antrenezi cum trebuie poti sa te accidentezi. Cam atat. Faptul ca dai bani pe abonament nu e un dezavantaj, e un lucru normal.

| Donsavas a răspuns:

Merg pentru a avea un corp mai sănătos, puternic, pentru a întârzia imbatranirea, pentru a avea o ocupație in plus dar si pentru infrumusetare si cresterea încrederii în sine.

| FreddieM a răspuns:

Avantaj: sanse mari sa te,, lipesti''. Dezavantaj: te intorci rupt daca nu te,, lipesti''.

| Alexandrionelu a răspuns:

Avantaje: un corp mai puternic, sănătos și arătos, eliberarea de stress, condiție fizica, etc.
Dezavantaje: necesita mult timp, și ceva bani, rezultatele nu apar peste noapte, iar oboseala de după te face sa te implici mai puțin în alte activități.

| christine99 a răspuns:

Daca esti intr-un oras mic unde nu sunt multe activitati, mersul la sala poate deveni un hobby, o pasiune. Si arati mai fit, mai bine. Nu e pentru toata lumea si nu toata lumea are nevoie, stiu si care au platit abonament si s-au lasat repede, si-au facut poza inauntru si s-au laudat ca merg la sala si cam atat, nicio schimbare asa au cheltuit bani aiurea laughing

| Gaby212 a răspuns:

Jur ca nu pricep care-i treaba cu sala de fitness, eu ma duc la bunica la tara si ii crap lemnele pentru iarina sau o ajut prin curte si am abs mai cv ca aia laughing

| aXy99 a răspuns (pentru Gaby212):

Pentru ca esti mort de foame.

| Gaby212 a răspuns (pentru aXy99):

De la foame esti slabanog, nu musculos happy

| aXy99 a răspuns (pentru Gaby212):

Tocmai asta ai spus tu. Ca ai abdomenul mai vizibil decat culturistii. Asta pentru ca ai un procentaj foarte scazut de grasime corporala. Rezulta foame.
Am spus-o oricum sub forma de gluma.

| Gaby212 a răspuns (pentru aXy99):

Nu-i foame man, numai eu stiu cate sarmale bag laughing

| aXy99 a răspuns (pentru Gaby212):

Am spus-o sub forma de gluma.
100g sarmale au cam 200kcal, nu e cine stie ce.
Degeaba bagi sarmale daca nu esti in surplus caloric laughing