| emy100 a întrebat:

Ce boala e tumora rectala joasa.Asta i-a iesit bunicului meu la analiza numita colonoscopie parca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este vorba despre prezenta unei tumori in ultimul segment al colonului, care se numeste rect. Poate fi o tumora benigna (necanceroasa) sau maligna (canceroasa). Asta doar rezultatul biopsiei va poate spune.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Bunicul tau trebuie sa faca examenul histopatologic al tumorii, pentru a stii de ce natura e tumora( canceroasa sau nu). Multa sanatate!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy dupa cum suna si denumirea, ceva bun nu poate fi, dar de ce nu intrebi medicul de fam? el e cel mai indicat sa iti dea un raspuns satisfacator...eu asa fac de fiecare data cand fac analize si ajung mai mereu la urgenta, cu toate ca imi dau retete de acolo, eu ma duc si intreb si medicul de fam sa vorbeasca pe limba stiuta de noi, nu in termeni medicali...