| anonim_4396 a întrebat:

Ce boli se manifesta prin mancarimi intense? si cum se pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mancarimi intense unde? Pot fi boli parazitare, micoze, infectii bacteriene, alergii, reactii autoimune. Se trateaza de catre medic (dermatolog daca sunt pe piele, ginecolog daca sunt pe organele genitale ale femeii, dermato-venerolog daca sunt pe organele genitale ale barbatului)

soothe
| soothe a răspuns:

Boli dermatologice (ale pielii), paraziti sau excitanti ai plielii, neuropatii adica boli ale sistemului nervos, reactii ale consumului de dorguri (neurogenice) si psihogenice (generate de dezechilibre mentale/psihice).
Exemple:
Păduchi de cap, în cazul în care se limitează la gât şi scalp.
Păduchi lati, dacă se limiteaza la zona genitala.
Păduchi de corp,
Urticarie, Piele uscată. Aceasta este cauza cea mai frecventă, apare în timpul iernii şi, de asemenea, asociata cu vârsta înaintată; imbaierea frecventă si indelungata in apa fierbinte, temperatura ridicata (de vara) şi traiul in medii cu umiditate scazuta.
Probleme ale pielii (cum ar fi psoriazis, eczeme, arsuri solare, etc) Cele mai multe sunt de natură inflamatorie.
Crustă de vindecare; cicatrice de creştere, precum şi dezvoltarea sau apariţia de alunite, cosuri încarnate şi firele de păr de la sub epiderma.
Muşcăturile de insecte, cum ar fi cele de la ţânţarii sau tauni.
Reacţie alergică la contactul cu substanţe chimice specifice
Boala Hodgkin.
Icter. (Bilirubina este un iritant al pielii, la concentraţii mari.)
Polycythemia, care poate provoca mâncărime generalizată din cauza histaminei crescut.
Scabia (raia)
Boală tiroidiană.
Hiperparatiroidismul
De la bărbierit.
Uremie crescuta.
Diabet zaharat.
Mătreaţă.
Variola, cel mai frecvent la copiii mici. Foarte contagioasă.
Anemie din lipsa de fier.
Infecţii parazitare. (include dar nu se limitează la paduchi si purici)
Boli psihice,
Medicatie,
Reactii ale sarcinii,
Cancer intren sau al pielii,
Menopauza.

Se trateaza corespunzator claselor amintite.