| StrongHeart a întrebat:

Ce cantitate de cafea e ok sa consumi si ce e prea mult? Si cat de des, cate zile pe saptamana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana la 20 de ani este bine sa nu consumi cafea, deloc, fiindca este mult prea puternica pentru un organism fragil, de adolescent.
Dupa 20 de ani, 1 cafea pe zi, este ok din toate punctele de vedere. Indicat este sa o consumi numai dupa ce ai mancat micul dejun, ca sa nu provoace iritatii ale stomacului.

| StrongHeart explică (pentru Violleta2022):

Am peste 20 si nu am fost niciodata mare cafengiu, desi am familie de cafengii si vad ca ei nu prea rezista o zi fara cafea si ma gandesc ca nu e bine nici asa, ce e mult strica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru StrongHeart):

1 cafea pe zi nu strica si nu-i mult, mai ales pentru un adult.

| StrongHeart explică (pentru Violleta2022):

Mersi

| sierra1 a răspuns:

Articol plus tabel, te lămurește

https://adevarul.ro/......index.html

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu stiam ca nu mai mult de o cafea pe zi big grin

De altfel, ar mai fi cateva reguli importante si recomandate, pe care o sa le copiez aici:
---
- Evită să bei cafea după ora 5 după-amiaza, pentru a nu-ți induce stări de insomnie sau anxietate.
- Dacă ai stare de neliniște fără motiv, încearcă să bei mai puțină cafea și vezi dacă observi o îmbunătățire.
- Dacă suferi de anumite boli cronice, discută cu medicul tău despre consumul de cafea. Acesta te poate ajuta cu mai multe informații; la diabetici, de exemplu, cofeina influențează nivelul zahărului în sânge.
- Cumpără cafea de calitate; chiar dacă investești puțin mai mult, vei avea parte de un gust mai savuros și mai puțini conservanți și potențiatori de aromă.
- Nu adăuga zahăr sau mult lapte, pentru a nu spori consumul de cofeină. Este recomandat să bei cafeua fără alte ingrediente, însă, dacă nu îți place cafeaua neagră, optează pentru variante mai sănătoase de înducitori, cum ar fi siropul de ștevie.
- Efectele cafelei trec după câteva ore, așa că, dacă obișnuiești să bei mai multă cafea, împarte consumul pe tot parcursul zilei. 2 cafele băute, dintr-un foc, dimineața îți vor da un aport foarte mare de energie, care va scădea rapid și, după 3-4 ore, te vei simți mult mai obosită.
---

Citeste si: https://doc.ro/......fiecare-zi

| Frank51 a răspuns:

Un barbat la 1.90 100kg iti dau seama ca poate consuma mai multa decat unul la 1.70, 65kg. Sunt prea multe variabile.

| SingleForOne a răspuns:

Te strică atunci când dai de dependență. Tu simți la un moment dat dacă ai nevoie sau nu de o cafea. De regulă, mai faci o pauză de o zi sau două, câteodată.