| anonim_4396 a întrebat:

Ce consecinte poate avea deshidratarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consecintele sunt variabile, in functie de varsta si de starea de sanatate. Exemple: aparitia edemelor, a suferintei renale care poate merge pana la insuficienta renala, aparitia tulburarilor de ritm cardiac care pot merge pana la aritmii grave si stop cardiac, edem cerebral care poate duce la deces prin hipertensiune intracraniana.

| fabiola a răspuns:

Moarte sigura!

| Beatrice_6624 a răspuns:

Dar de unde stii ca esti deshidratat pentru ca numai un medic isi poate dda seama de acest lucru, ex: daca cineva te miroase putin in jurul gurii, acel miros este de tiner, si stiu ca pielea numai este elastica, fc proba pe pielea de pe burta ea ramane asa cum ai pus mina pe ea, pentru asta se administreaza multe saruri, acele pliculete din farmacii, oricum mergi la medic k nu e asa de usor sa traversezi astfel de boala.

| domidoc a răspuns:

Vezi cazul mumiilor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai te usuci si mori, daca nu te rehidratezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Organismul este alcatuit in mare parte din apa, aprox 75% si buna functionare a proceselor care au loc in organism depind de apa. Recomandat este o apa pura, slab mineralizata. purificatoare-apa.com