Întrebare recomandată | nuamnume1sunttrista a întrebat:

Ce credeti despre ceaiul de salvie? ajuta la transpiratie? eu am 14 ani si sunt in a 8a si transpir excesiv... ce as putea face? am baut cate o cana de 5 zile... si nu mi-a trecut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alecsandru17 a răspuns:

Atunci când transpirăm, eliminăm o mare parte din toxinele acumulate în organism. Dacă transpiraţia este abundentă şi urât mirositoare, viaţa noastră socială are de suferit

7 remedii naturale antitranspiraţie:

1. Bicarbonatul de sodiu. Acesta este extrem de eficient împotriva mirosurilor neplăcute. După fiecare baie, dă-ţi la axile cu puţin praf de bicarbonat. Vei observa că este mai util decât clasicul deodorant.

2. Vitamina B. Reduce transpiraţia abundentă şi, în plus, mirosul va dispărea. Se recomandă în jur de 100 mg de vitamina B pe zi.

3. Pătrunjelul. Ajută la eliminarea toxinelor din organism, fără a transpira însă abundent. Mestecă zilnic câteva frunze de pătrunjel şi vei neutraliza şi mirosurile neplăcute ale organismului.

4. Oţetul. Toarnă puţin oţet pe o dischetă demachiantă şi dă-te pe la subsuori. Nu-ţi face probleme că vei mirosi ca o salată, pentru că în scurt timp "parfumul" înţepător va dispărea şi, odată cu el, şi cel de transpiraţie.

5. Soia. Acest aliment poate diminua considerabil năduşeala. Adaugă-l în alimentaţia ta, cel puţin o dată pe săptămână.

6. Ceaiul de mentă. Are un efect extrem de răcoritor asupra corpului, iar transpiraţia şi mirosurile neplăcute eliminate de aceasta vor fi date uitării.

7. Ceaiul de salvie. O cană cu ceai de salvie în fiecare zi reduce activitatea glandelor sudoripare şi înlătură mirosurile grele de transpiraţie.

Din cate ai vazut este bun si ceaiul de salvie, insa ai putina rabdare pana ce se va face efectul!

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Salvia este eficienta pentru: boala Alzheimer; herpes labial, caz in care se va aplica o crema pe baza de salvie si rabarbura.
Nu exista suficiente date care sa ateste eficienta salviei in ceea ce priveste urmatoarele conditii medicale: imbunatatirea memoriei, pierderea poftei de mancare, dureri stomacale, gura uscata, dureri menstruale, astm, diaree, flatulenta, balonari, indigestie sau transpiratie abundenta.
http://www.i-medic.ro/plante/salvie

| IMC90 a răspuns:

Salvia e interzisa in Romania (fumata, este drog si astia s-au prins). Daca gasesti, sa-mi faci rost si mie rolling on the floor

| nuamnume1sunttrista explică (pentru IMC90):

Exista ceai de salvie in orice farmacie din Romania.happy

| crazysour a răspuns (pentru nuamnume1sunttrista):

Ai scapat pana la urma de transpiratie excesiva cu ceaiul de salvie? vreau si eu sa ma apuc sa beau pentru ca si eu am aceasta problema si vreau sa stiu in cat timp se vad rezultate happy

| laura81 a răspuns:

Ceaiul de salvie este bun, dar trebuie baut o perioada indelungata - cateva luni.

Foloseste un antiperspirant bun - nu deodorant. Aplica-l cu cateva minute inainte sa iti iei bluza pe tine, lasandu-l astfel sa se usuce. Iti recomand Mennen SpeedStick Gel.

In cazul in care au aparut fire de par la axila, acestea trebuiesc indepartate (cu ceara - recomandat sau cu lama)