| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeți despre o dieta de 30 de zile cu fructe și legume? Și puțină carne când simt nevoia (asta nu era în dieta).E sănătos? Ar avea efecte? O cura numai cu fructe și legume recomanda Medium Medical A. William in cartea sa Medium Medical și m-am gândit să o incerc și eu puțin după Paște, pentru detoxifiere și purificarea organismului.
E ok? Sau risc ceva?
E vorba de Medicina alternativa(medium medical) și de asta întreb.
Medicina oficiala ce ar zice?
Ar fi ok sa mănânc numai fructe și legume și când nu mai pot și simt nevoia puțin piept de pui?
Slăbesc? Mă detoxific sau mai rău fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xPeyser a răspuns:

Fruntele si legumele au vitamine foarte multe. O dieta ca aceasta te ajuta mult. Corpul va fi mult mai sănătos după cele 30 de zile stabilite. Nu au niciun efect negativ asupra corpului.
Sa ma mănânci ceva care e înafară dietei nu are nici efectiv pozitiv nici efectiv negativ.
Succes

1 răspuns:
| AnastasiaK a răspuns:

Depinde ce alegi, pentru ca daca nu sunt FOARTE variate, s-ar putea sa elimini fara sa vrei din alimentatie vreun macronutrient. Apoi, fructele, daca nu esti atent/a, s-ar putea sa duca si la ingrasare. Contin destul zahar (fructoza) si unele au un aport caloric maricel...ma rog, nu "maricel", dar cand e vorba de fructe si legume oamenii cam au tendinta sa consume in exces gandindu-se ca nu ingrasa.