| Liviucu a întrebat:

Ce cunostinte aveti despre bacteria "Helicobacter pylori"? Cum se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AbbyG a răspuns:

H-pylori este una dintre cele mai urate bacterii, singura care rezista in stomac. Tratamentul este agresiv, timp de 2 saptamani cu 3 tipuri de antibiotice.
Citeste mai multe aici; http://www.romedic.ro/infectia-digestiva-cu-helicobacter-pylori
Deasemenea citeste si despre regimul alimentar necesar pentru tratament:
http://www.ifamilia.ro/......ter-pylori
Repetati analizele dupa 10 zile de la tratament, uneori infectia nu trece cu prima linie de tratament. Urmariti totodata si hemograma, aceasta infectie poate genera si alte boli urate ca de ex trombocitopenia( nr scazut de trombocite in sange - celule care au rol in coagulare si repararea tesuturilor lezate)