| mirabela_8838 a întrebat:

Ce diete sunt recomandabile daca am o boala cardiovasculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

O dieta saraca in grasimi... si niste principii... le gasiti aici http://www.TPU.ro/......-tine.html (la raspunsul dat de mine)... insa ar fi bine sa mergeti la un nutritionist pentru ca el va face o dieta personalizata ...multa miscare, renuntati la cafea (daca beti), renuntati la fumat (daca fumati). sanatate

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In orice boala cardio-vasculara, dar si pentru cei sanatosi (cu caracter preventiv) sunt valabile unele reguli de urmat:
In primul rand: grasimi putine, miscare cat mai multa, in limita celui admis de medicul curant, vitamine naturale multe (fructe si legume proaspete), consum regulat de cai de coada calului.

| 44-mytel a răspuns:

Dieta puteti sa o faceti d-voastra, tinind cont ca alimentele pe care le consumati sa nu contina sare, grasimi de origine animala. Nu trebuie sa consumati alcool si cafea. Cafeaua obisnuita o puteti inlocui cu cafea decofeinizata iar sarea de bucatarie cu sare dietetica fara sodiu pe care o gasiti in farmacii. Sunt recomandate plimbari zilnice.

| adiviscan a răspuns:

Incearca ouale de prepelita!

| vitabest a răspuns:

Dietele nu sunt bune...pur si simplu mananca sanatos http://vitabest.ro/