| DavidIron a întrebat:

Ce e mai indicat pentru pieptul ușor deformat (pectus carinatum).
Exercițiile de calistenix sau fitness?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Situatia ta este foarte delicata si nu as recomanda sfaturi non-profesionale care ar putea sa-ti distruga pieptul.
Apeleaza la un medic de specialitate, sau eventual la un chiropractor cu ani buni de experinta.

| DavidIron explică (pentru Violleta2022):

Sora mea și eu avem aceiași problema cu coastele, sunt exact la fel la fel, și la mine și la ea. Cred ca e genetic

| DavidIron explică (pentru Violleta2022):

Oare pe termen lung o sa avem probleme?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DavidIron):

Nu stiu prea multe in acest domeniu, dar stiu ca sunt operatii chirurgicale care corecteaza aceste anomalii genetice, in altele se recomanda medicina sportiva sau anumite curele care te ajuta, dar in nici un caz nu as recomanda calistenix sau fitness, fara sa te vada un medic de specialitate.