| DomnulMuratura99 a întrebat:

Ce e papa nicolau? Femeile isi fac testul ala daca sunt insarcinate? Am auzit-o pe mama ca si-a facut, iar de ceva vreme a facut burta(nu foarte mare) eu am 17ani sunt singur la parinti, ea 45 si un copil e ultima chestie pe care il vreau un casa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

E un test pentru a depista aparitia cancerului de col uterin, nu pentru sarcina. Stai linstit

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul papa nicolau este un test citologic de recoltare a secretiei vaginale, care se face anual la toate femeile care si-au inceput viata sexuala, indiferent ca sunt ori nu insarcinate.
Testul se face pentru a se stii sanatatea vaginului si a colului uterin, daca sunt modificari ale colului uterin, sau sunt boali cu transmitere sexuala, semnele fiind evidente si la exterior precum: secretii abundente, urat mirositoare, branzoase, de culori diferite, sangerari intre menstre, negi aparuti pe labii samd.

La unele femei, menopauza debuteaza dupa 40-45 de ani, perioada in care hormonii o iau un pic razna, iar atunci femeile incep sa se mai ingarse, se depune tesut adipos pe sani, solduri, burta, alcalinitatea vaginului se poate modifica samd.

Deci, este necesar ca toate femeile care au viata sexuala si sunt inca active sa mearag in fiecare an la un examen papanicolau (al secretiei vaginale) pentru a vedea orice tranformare din vagin.
Depistat din timp orice celula care se tarnsforma, orice rana aparuta, se poate face tratament si evita un cancer de col uterin.
In plus, ginecologul palpeaza si sanii si daca apar noduli, poate prescrie tratament cu hormoni sau investigarea lor.

Deci, mama ta face ceea ce trebuie, are o varsta cand menopauza poate debuta, oragnismul este in tarnsformare, grasimea de pe burtica isi face aparitia samd.
Deci, testul papanicolau nu-l face pentru sarcina, il facem pentru sanatatea vaginului si colului uterin. Dar acest test este doar unul mic, facand parte din consultatia generala la gineoclog, pentru ca ginecologul scaneaza si ovarele, trompele, uterul, cu ecograful, atunci cand mergi la el la consultatie.
Odata cu inaintarea in varsta, cam 60% dintre femei incep sa aiba probleme hormonale, apar chisturi oavriene, apar fibroame, apar dereglari de menstra, dureri, sangerari minore sau majore, deci, mama ta, merge la control, tocmai pentru a tine sub observatie aceste transformari si posibile probleme care ar putea apare.
Ca fata, la 17 ani, ma asteptam sa ai un pic de educatie sexuala si sa-ti cunosti organele reproducatoare si ceea ce ar trebui sa stii despre ele.
Vorbeste cu mama ta, spune-i ca vrei sa stii ce se intampla cu ea, ca esti ingrijorata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are treba cu sarcina, stai linistit laughing E un test care se face periodic si care ii ajuta pe doctori sa detecteze din timp anumite afectiuni precum cancerul de col uterin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit! Cel mai probabil vei rămâne singur la părinți: ))

| Deliiiia a răspuns:

E un test care trebuie facut la o anumita perioada de timp pentru a depista cancerul de col uterin.

| 1231242 a răspuns:

Ce egoist esti..sa fiu sincer eu credeam ca ti-o tragi cu una de 45 cand am citit mesajul tau prima oara

| Lare13M a răspuns:

Papa Nicolau este un test care se face normal de 2 ori pe an, acesta te ajuta sa depistezi daca ai cancer mamar sau de alte tipuri! Orice femeie isi face un astfel de test! Nu este vorba de vreo sarcina!