| anonim_4396 a întrebat:

Ce e?

Salut! Acum sa zicem 5 saptamani dupa ce am venit de la scoala impreuna cu niste persoane cam cand mai erau 4-7 minute de mers pana ajungeam acasa parca m-a luat o raceala dintr-o data. Evolutia ei a fost chiar foarte rapida si peste vreo 5 ore sa zicem dupa ce m-am trezit dintr-un somn de 3-4 ore imi venea sa vomit si am vomitat. Toate efectele nasoale au trecut si am revenit la normal dar cam peste 2-3 saptamani am observat ca am un ganglion limfatic umflat cam unde este ganglionul limfatic din poza asta: https://www.google.com/......ps?/search

Simptome: Nimic, decat il simt cand il ating si e destul de solid
Nu as vrea sa merg la medic :(
Varsta in caz ca trebuie: 14

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ganglionii inflamati spun clar ca este o infectie in corp.
Cand este la gat, infectia provine de la amigdale si netrata, care netrata cu antibiotic, poate duce la inflamarea traheei, putand sa faci laringita, otita, bronsita samd.

| Marian92821 a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci trebuie' sa bag un antibiotic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marian92821):

Dupa ce ti se face un control medical si o analiza numita exudat fringian, fiindca nu poti lua un antibiotic oarecare, ci unul specific pentru infectia pe care tu o ai in gat.

| sierra1 a răspuns:

~am un ganglion limfatic umflat ...Nu as vrea sa merg la medic sad~

greșit cu totul.
Sau iei "tratamentul" oferit de cizmarii ce o să-ți indice ce-și-cum?