| anonim_4396 a întrebat:

Ce efecte nocive are fumatul asupra organismului nostru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Multe efecte nocive care o sa se simtă în timp.

| Dalmore a răspuns:

Pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Efectele fumatului asupra sanatatii

Efectele negative de foarte scurta durata. La cateva minute dupa primul fum:

•ritmul inimii se accelereaza;
•tesutul laringelui devine iritat;
•oxidul de carbon intra in sange;
•substantele cancerigene intra imediat in plamani
•aerul este poluat;
•ochii pot fi iritati;
•temperatura pielii scade.

Efecte pe termen mediu si lung:
•Fumatul este responsabil pentru 80-90% dintre bronhopneumopatiile cronice
•Fumatul este responsabil de 85% dintre cancerele bronhopulmonare
•Fumatul este raspunzator de 30% dintre decesele prin boli cardiovasculare.
•Monoxidul de carbon din fumul de tigara creste nivelul de colesterol din sange, care duce in final la depunerea acestuia pe peretii vaselor de sange.
•Nicotina din tigari creste presiunea sangelui, bataile inimii si cerinta de oxigen a muschiului inimii. Provoaca, de asemenea, constrictia vaselor, ceea ce poate duce la infarct miocardic.
•Sangele se coaguleaza mai repede la fumatori decat la nefumatori, ceea ce poate duce la formarea unor cheaguri care pot duce la astuparea vaselor de sange si aparitia infarctului.

•Fumatul creste riscul aparitiei cancerului de buze, limba, glande salivare, gura, laringe, esofag si faringe.
•Aparitia cancerului gastric este de asemenea asociata cu fumatul.

•Cancerul de vezica urinara are printre factorii de risc si fumatul, ca si cancerul renal, de col uterin si pancreas.
•Exista o relatie puternica de dependenta intre fumat si aparitia leucemiei.
•La femeile care fumeaza, menopauza se instaleaza in medie cu 5 ani mai devreme decat la nefumatoare.
•Fumatul si nicotina pot produce disfunctionalitati la nivelul hormonilor implicati in functia reproducerii.
•La femeile care fumeaza este crescut riscul de aparitia a osteoporozei,
•la barbatii care fumeaza este scazuta mobilitatea spermatozoizilor.

Efectele pot dura pana la 15- 20 de ani de la renuntare.

sursa: https://invitro.ro/......sanatatii/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te omoară încet, dar sigur.

| Reghqen a răspuns:

Foarte multe, crede-mă!
Fumez și eu de la 18 ani, acum am aproape 20 și nu am reușit să renunț.
Efectele sunt o grămadă, este necesar să dai o căutare pe google și le găsești pe toate, chiar dacă majoritatea le-a scris Life.
Dacă te poate ajuta, alergând cică nicotina dispare cu timpul din sange, evident doar dacă alergi foarte des!