| User252426 a întrebat:

Ce este aia măsea de minte?
Ce se întâmplă când erupe?
Cu ce te ajută? Etc vreau info

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ultimul molar de pe arcadă, când erupe nu se întâmplă nimic, ajută la masticație dar de cele mai multe ori are doar dezavantaje, se cariază mai ușor deoarece este în spate și uneori nu erupe cum trebuie caz în care trebuie scos chirurgical.

| Zuzu1991 a răspuns:

Maselele de minte sunt ultimii dinti din spate in toate capetele danturii
se dezvolta ultimile, ani dupa ce au aparut definitiv ceilalti dinti
cand erupe nu se intampla nimic, dar e naspa cand nu erupe
nu folosesc la nimic si se recomanda a fi scoase, insa dentistii urasc asta pentru ca e cea mai inaccesibila masea
https://dentocare.ro/maseaua-de-minte-ce-este-si-cand-trebuie-scoasa/

| sierra1 a răspuns:

Gurile rele spun că măseaua de minte și succesul la info, merg mână in mână așa că atenție la dentiție!

| CodrutElian1990 a răspuns:

A 5-a masea.
Iese se rupe pielea si te doare, mai ales cand atingi locul.
La multi nu ajuta cu nimic. Mie mi s-au cariat si au fost extrase din copiarie.