| N3verM1nd a întrebat:

Ce este depresia? Cum stii ca esti in depresie? Ce simti?
Vreau cu cuvintele voastre, nu copypaste. Dau funda celui mai clar taspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Esti bolnav de depresie cand te simti un "nimic" sau cand viata ta nu are un sens in capul tau.

| Maia55 a răspuns:

Depresia nu înseamnă neapărat dorința de a muri. Depresia este și atunci când ai o stare nașpa, ești trist, nu ai chef de nimic. Pentru a nu întra în depresie găsește ți câte o activitate, cu cât ai mai mult timp liber în care stai pe gânduri cu atât vei agrava starea de depresie.

| Tania099 a răspuns:

Depresia mai exact este îmbolnăvirea sufletului, aşa ca o idee.Deci stările depresive vin treptat, iar în fiecare zi poate apărea câte un semn al depresiei. Depresia parvine în urma unui moment mai neplăcut din viață noastră, sau în urma unor acțiuni care au avut impact negativ asupra personalității noaste. Prin urmare primele semne ale depresiei ar fi : 1.Lipsa dorinței de a comunica cu cei din jur. 2. Eviți plimbările sau ieșirile cu prietenii. 3.Scăderea poftei de mâncare. 4. Emoții neașteptate cum ar fi :furie, melancolie, tristețe. Pe scurt cam aşa pot defini această stare, prin care am trecut și eu, dar am depășito cu brio? Nu uita fiecare acțiune fie ea cât de dură pentru noi, merită depășită și merită privită ca pe o lecție din urma căreia noi devenim personalități mai puternice. Sper că te-am ajutat?