| happyANDsad a întrebat:

Ce este depresia? E o boala? Se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cornelmircea1980 a răspuns:

1. Depresia este o afectiune medicala serioasa care poate influenta in mod negativ starea, gandirea si comportamentul.
2.Da depresia este o boală ca oricare altă boală.
3. Depresia se tratează şi se vindecă, însă este necesară o schimbare de mentalitate, în schimb, netratată corect, boala evoluează către cronicizare, cu deteriorarea importantă a calităţii vieţii persoanei, la care se pot adăuga complicaţii, precum suicid sau consum de substanţe, spun medicii.
4. Funda te rog

4 răspunsuri:
| kyliejenner a răspuns:

E totul in capul tau

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Sa zicem ca da. O boala a sufletului.
Dupa un incident nu chiar placut, cum ar fi decesul unei persoane dragi, tristetea pune stapanire pe tine si esti trist, posomorat, esti obosit, si te simti descurajat
Unii au gand de suicid, altii nu.
Se poate trata cu antidepresive.

| AlexandruInu a răspuns:

Da depresia este o boala si se poate trata. Depresia reprezinta o combinatie de mai multe simptone fizice si congnitive.Ele pot dura o parte din zi, in fiecare zi, o data pe saptamana... Funda

| Caood a răspuns:

Depresia este o boala ( sufleteasca) O poți lua din întâmplări care te-au marcat. Oboseala, stres, probleme și simți ca nu mai poți cu toatea astea te pot bagă in depresie, Depresia Se poate trata, desigur dar cel mai bine e sa apelezi la un Psihiatru sau psiholog