| outsidethebox a întrebat:

Ce este imunitatea înnăscuta si cum funcționează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.humanitas.net/......innascuta/

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este imunitatea primită de la mama cu laptele matern, care conține și anticorpi pentru bolile din zona în care te-ai născut, unde a trăit mama ta. Funcționează până te alăptează. După aceea ești vulnerabil până la 5 ani, când în lupta ta cu bolile, de care ești asaltat tot timpul dar nu îți dai seama, dobândești imunitatea proprie. De aceea se fac vaccinuri la vârstă fragedă, căci la această vârstă fără vaccinare mureau mulți, pănă s-au introdus vaccinurile. Pe vremuri copii erau alăptați mai mult de 6 luni și acesta îi proteja mai mult prin laptele matern. De aceea se recomandă ca până la ani copilul să nu intre în comunitate, la creșă, grădiniță, căci e mai vulnerabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspuns pentru domnul sadrian46:

Aceea de care vorbiți, din câte știu, e imunitatea dobândită în mod pasiv.