| alexandrq5765 a întrebat:

Ce este pancreatita? Care sunt cauzele pancreatitei? Care este diferența dintre pancreatita acuta sau pancreatita cronica? Cand un om moare de pancreatita, in ce caz? Din ce motiv principal? Am citit pe internet despre pancreatita dar prea multe nu am inteles, imi poate răspunde cineva cât mai simplu, pe înțelesul tuturor? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Gugăl merită o fundă:

https://www.medlife.ro/......-tratament

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vrei să înțelegi? Este un organ care produce enzime și insulină. Cu insulina se metabolizează glucidele, zahărul. Merge prost, faci diabet.
Acut înseamnă că ai o problemă momentană, cronic că e boală de durată.
Mori de pancreas când faci cancer pe el și se distruge. Simplu.

| XanderVein a răspuns (pentru sadrian46):

Ce are bre pancreatita cu diabetul?

| alexandrq5765 explică:

Citeste intrebarea de doua, trei, zece orihappy Pana intelegi, ba cercopitecule

Răspuns utilizator avertizat
| alexandrq5765 explică (pentru XKronstadt):

Mai bine taci daca nu ma poti ajuta cu intrebarea mea. Seara buna.

| XanderVein a răspuns:

-inflamatia tesutului parenchimatos pancreatic
-cauza principala constituie autoliza celulara sub actiunea enzimelor proprii
-tipul si timpul
-in urma necrozei pancreatice
P.S. Asta se trateaza, de la asta nimeni nu moare.