| Safire17 a întrebat:

Ce este RMN'ul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

RMN - rezonanta magnetica nucleara. este un dispozitiv cu ajutorul caruia se pot scana diverse organe, inclusiv creierul. Se foloseste substanta de contrast.

Aia cu prescurtare de la reanimare e beton laughing Ce le duce mintea la unii tongue

| Safire17 explică (pentru IMC90):

E betoana fata...

| bulin a răspuns:

Ati vine de la reanimare asta ca sa stii pe viitor... anestezie terapie intensiva

| Safire17 explică:

Da, dar eu vreau mai multe detalii, de ex. cum se face? in ce consta?

| IMC90 a răspuns (pentru Safire17):

Mai pe romaneste : te baga intr-un aparat asemanator unui tub, si tu esti singura in camera in aparatul acela. Din camera de observatie medicii se uita la procedura, in timp ce computerul scandeaza (se vor auzi niste sunete, ca niste pacanituri, nu stiu cum sa-ti explic) laughing

Este posibil sa faci injectie cu o substanta de contrast inainte. Nu ai de ce sa-ti faci griji, fiindca nu este periculos pentru sanatate, asa cum sunt radiografiile cu raze X.

| Safire17 explică:

Ppr, nu vezi ca te'ai incurcat in stiintze? Ai scris partea cu : "Se pot vizualiza cele mai mici detalii (nervi, structuri vasculare fine, tumori), putandu-se depista leziuni de pana la 2 mm. Pentru investigatie, pacientul e introdus in interiorul unui magnet, pe un suport, in pozitie orizontala. Aparatul emite semnale de radiofrecventa, care sunt captate de corpul uman si retransmise spre un computer, care le transforma in imagini. Examinarea unei zone dureaza aproximativ 30 de minute. ". Cand ai dat copy paste nu ti'ai dat seama, nu ai mai citit o data?

| ppr a răspuns (pentru Safire17):

Nu aveam chef sa scriu si e explicat stiintific, de aceea am dat copy-paste

| ppr a răspuns (pentru Safire17):

Ti-am explicat pe romaneste, nici asa nu intelegi? poate stiintific ti-e mai greu

| FursecCuCiocolata a răspuns:

Rmn - prescurtare de la cuvantul reanimare:d
fundita?batting eyelashes:dhappy

| angel74dm a răspuns (pentru FursecCuCiocolata):

Băi, fursec cu rahat, dacă nu ştii răspunsul, nu-l da, şi mai şi cerşeşti fundă... RMN-ul este Rezonanţa Magnetica Nucleara, care este un dispozitiv ca un tub în care poate intra un om şi cu ajutorul caruia se pot scana diverse organe, inclusiv creierul. Auzi la el/ea, prescurtare de la Reanimare... laughing laughing laughing

| FursecCuCiocolata a răspuns (pentru angel74dm):

In primul rand mai usor cu insuletele caci eu nu v-am insultat pe dumneavoastra, iar eu avand in vedere ca sunt doar un copil care de abia acum incepe sa invete, dumneavoastra ar trebui sa dovediti ca aveti mai mult creier de cat mine, iar prin injurile mentionate mai sus ati dovedit ca sunteti un om de nimic care isi pierde vremea pe site`uri de socializare injurand copii. deci prin gesturile dumneavoastra, vreau sa mentionez URATE ati dovedit ca nu aveti cei 7 ani de acasa si ca sunteti un nesimtit si v-ati facu singur de ras jignind un simplu copil de 13 ani! alta data ar trebui sa va pregatiti cuvintele mai bine si vreau sa va mai spun ca puteati sa imi explicati frumos ca am gresit nu sa folositi cuvantul "RAHAT" la adresa mea. niste sincere scuze ar putea remedia situatia, dar sunteti atat de josnic incat nu as putea citi ce ati mai spune in continuare! alta data ati putea dovedi ca ati fost educat mai bine!winkingtonguelaughing

| FursecCuCiocolata a răspuns (pentru FursecCuCiocolata):

Iar prin site de socializare as vrea sa spun acest site care nu este numai de socializare dar a preferat sa il mentionez asa...straight face

| angel74dm a răspuns (pentru FursecCuCiocolata):

Da, dragă Ioana, perfect de acord cu tine, însă, în primul rând, site-ul este o sursă de cunoştinţe, pe care utilizatorii le iau (se presupune) de bune. Deci, dacă tu adăugai un simplu "cred" în contextul răspunsului, era totul ok, mă refer dacă suna aşa "Rmn - prescurtare de la cuvântul reanimare, cred..." era doar o părere şi atât. Dar tu l-ai scris ca şi când ai fi fost sigură sută la sută, iar utilizatorul, dacă l-ar fi folosit, să zicem într-un test la şcoală, s-ar fi prăjit şi ar fi luat nota 4. Dar, dacă vedea cuvântul "cred", era în dubii şi mai aştepta confirmări, care dealtfel au şi venit. În al doilea rând nu ţi-am adus nici o jignire şi cu atât mai mult nici o injurie, deoarece fursecurile cu rahat sunt nişte produse de patiserie care se găsesc la orice cofetărie care se respectă. Rahatul, prin extensie, este un produs de cofetărie cu aspect gelatinos, fabricat din sirop de zahăr, amidon şi diferite substanţe aromatice şi prezentat de obicei în formă de cuburi mici, care se adaugă la chec-uri, prăjituri şi altele. În al treilea rând, nu am de ce să-mi cer scuze, pentru că nu te-am jignit, motivele expunându-ţi-le mai sus, pentru că pe mine doar m-a deranjat că cerşeşti fundă pentru un răspuns greşit, atâta tot.

| FursecCuCiocolata a răspuns:

Imi pare rau eu stiam k inseamna reanimare pentru ca asa mi-a spsus o fata care a fost la rmn si eu cand am intrebat`o ce inseamna ea mi-a zis ca inseamna reanimare... acum imi pare rau eu asa stiam k inseamna nu trebuie sa sariti acum toti cu gura mare pe mine pentru ca sunt doar un copil si nu sunt doctor ca sa nu gresesc imi cer scuze...:[

| ppr a răspuns:

Rezonanta magnetica nucleara.
Permite obtinerea unor imagini multiplane din organismul uman, fara utilizarea razelor X, in acest fel fiind posibila diagnosticarea precisa a numeroase afectiuni. Se pot vizualiza cele mai mici detalii (nervi, structuri vasculare fine, tumori), putandu-se depista leziuni de pana la 2 mm. Pentru investigatie, pacientul e introdus in interiorul unui magnet, pe un suport, in pozitie orizontala. Aparatul emite semnale de radiofrecventa, care sunt captate de corpul uman si retransmise spre un computer, care le transforma in imagini. Examinarea unei zone dureaza aproximativ 30 de minute. Permite obtinerea unor imagini multiplane din organismul uman, fara utilizarea razelor X, in acest fel fiind posibila diagnosticarea precisa a numeroase afectiuni. Se pot vizualiza cele mai mici detalii (nervi, structuri vasculare fine, tumori), putandu-se depista leziuni de pana la 2 mm. Pentru investigatie, pacientul e introdus in interiorul unui magnet, pe un suport, in pozitie orizontala. Aparatul emite semnale de radiofrecventa, care sunt captate de corpul uman si retransmise spre un computer, care le transforma in imagini. Examinarea unei zone dureaza aproximativ 30 de minute.

| ppr a răspuns:

Mai pe romaneste. te baga intr-o cutie unde trebuie sa stai pe spate si iti scaneaza zona cu probleme a corpului.sunt niste sunete pe care trebuie sa le suporti in jur de 30 de minute.depinde si de problema pe care o ai.ca sa se vada mai bine, iti baga o branula in mana pe unde introduce substanta de contrast.nu dauneaza sanatatii si e foarte bun.ca sa nu te coste nimic, trebuie sa stai un spital si sa-ti dea medicul un bilet pentru RMN.
de unde esti?

| Safire17 explică (pentru ppr):

din timisoara

| ppr a răspuns:

Ba fetito, ai 10 ani.si-mi spui mie ca ma incurc in stiinte? fa un pic de scoala si lasa netul.de ce nu ai intrebat-o pe mamica ta daca altii se incurca in stiinte?

| Safire17 explică (pentru ppr):

Am 10 ani, asa'i? sunt maikasa, ma, cu ce ar ajuta'o pe ea RMN'ul? Crezi ca daca e contul ei nu pot intra si eu? asa ca ai grija cum vorbesti

| ppr a răspuns (pentru Safire17):

Eu cred ca am vorbit destul de frumos crezand ca vorbesc cu un copil de 10 ani. daca specificai, iti explicam altfel.

| ppr a răspuns (pentru ppr):

Apropo,daca esti maicasa.nu o controlezi un pic sa vezi ce intrebari are?

| alin_6530 a răspuns:

Deci nu puteam sa ma aptin asta cu reanimarea e prea tare frate. Sincer nici eu nu stiam ce e ala Rmn si am gasit intamplator asta, dar nu m-as fi gandit niciodata la REANMARE