| Winniee a întrebat:

Ce este semipareza? Prin ce se manifesta? straight face
Explicati-mi ca sa inteleg avand in vedere cunostintele unui copil de clasa a6a. Am 13 ani.straight face
Merci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Semipareza este este o paralizie parțială a mușchilor, se manifesta ca o paralizie a unei parti stanga sau dreapta! Parezele sunt cauzate frecvent de tulburări neuronale, mai precis a neuronilor eferenți care transmit impulsurile motoare de la creier sau măduva spinării, aceste tulburări sunt de fapt întreruperea din diferite motive de boală a căii de transmitere a impulsului la mușchi.

Răspuns utilizator avertizat
| crmr a răspuns:

Ramai intepeni pe o parte si eu tot 13 am sa stii.

| andreidraga a răspuns:

Este o pareza pe o jumatate de corp.

Pareza este o paralizie incompleta. Deci se simte partea respectiva a corpului, dar aceasta nu este la potential maxim din punct de vedere al miscarilor, al simturilor,...

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Pareza Faciala.

http://www.topmedica.ro/......imetrica/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)