| mycutzacryss a întrebat:

Ce este substanta antiseptica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| casperboyy a răspuns:

Antiseptice pentru uz extern - In functie de structura lor chimica si de proprietatile lor, se deosebesc numeroase substante: alcoolul, apa oxigenata, derivatii de amoniu cuaternar, dorhexidina, derivatii fenolului, oxidanti, acizi, derivati metalici (mercur, argint, cupru, zinc), coloranti (eozina, albastru de metilen), hexetidina, hexomedina, iod.
Criteriile de alegere sunt numeroase si complexe: toxicitatea, probabilitatea de a declansa o alergie, puterea iritanta interzicand aplicarea pe mucoase sau pe plagi, rapiditatea de actiune, necesitatea de a elimina in mod radical germenii sau doar a impiedica proliferarea lor.

Antiseptice pentru uz intern - Unele medicamente neantibiotice sunt prescrise pe cale orala in tratarea infectiilor intestinale sau urinare (sulfamide).

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o substanta care impiedica imbolnavirea datorita unor germeni. De exemplu: Rivanolul sau Betadina.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Substanta antiseptica este un dezinfectant care nu ataca teusturile ci doar microorganismele de pe acesta. Acestea se folosesc in tratarea ranilor, in operatii la dezinfectie plagii.
Dezinfectantele distrug microorganismele (bacteriile) printr-un mecanism care ataca si celulele omului. Substantele antiseptice distrug microorganismele prin mecanisme care nu sunt comune si celulelor bacteriene si celulelor umane, astfel ca nu au efect asupra celulelor umane.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Substanta antiseptica este un dezinfectant care nu ataca teusturile ci doar microorganismele de pe acesta. Acestea se folosesc in tratarea ranilor, in operatii la dezinfectie plagii.
Dezinfectantele distrug microorganismele (bacteriile) printr-un mecanism care ataca si celulele omului. Substantele antiseptice distrug microorganismele prin mecanisme care nu sunt comune si celulelor bacteriene si celulelor umane, astfel ca nu au efect asupra celulelor umane.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Un dezinfectant.

daniela
| daniela a răspuns:

O substanta care previne sau înlătură infecţiile microbiene sau care împiedică putrefacţia

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai gasit intrebarea la chestionare?
a) Dezinfectarea ranilor
tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este substanta?

Alte răspunsuri