| anonim_4396 a întrebat:

Ce este ulcerul, care sunt simptomele, de la ce se face ulcerul. asa si cum putem sa-l prevenim?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ulcerul este o rana a stomacului sau duodenului cauzata de un dezechilibru intre mecanismele de agresiune (acidul gastric) si mecanismele de aparare (in special mucusul). Cel mai adesea, apare legat de o infectie cu o bacterie numita Helicobacter Pylori. In afara de aceasta, sunt incriminati: mesele neregulate, consumul de alcool, cafea, cola, fumatul, predispozitia genetica, stressul.

| Ancutsa a răspuns:

Indicatiile de dieta in cazul ulcerului se limiteaza acum la interzicerea fumatului si a consumului de bauturi alcoolice. Consumul de piper, prajeli si ardei iute nu sunt interzise, iar laptele panseaza stomacul doar pe moment.
Simptomul clasic, si cel mai obisnuit este durerea, localizata in epigastru in partea centrala superioara a abdomenului, imediat sub torace. Sunt unele cazuri in care simtim durerea inlesata ca pe o arsura sau o foame permanenta.
Durerea mai poate avea anumite trasaturi dinstinctive in functie de tipul de ulcer.

Te-am pupat :*!

| hax0r a răspuns:

Se poate preveni numai prin rezectie stomacala. costa putin si iti mentine silueta

| luckyman a răspuns:

Ulcerul este o iritatie a mucoasei stomacale sau a duodenului ca urmare a aciditatii crescute. Cercetarile au relevat faptul ca se datoreaza activarii unei bacterii, Helicobacter pilori, pe fond de stres sau a unei diete care favorizeaza dezvoltarea ei. In general, se manifesta prin arsuri pe esofag datorate patrunderii sucului gastric ( bogat in HCl ) prin orificiul duodenal si generarea unei dureri acute in capul pieptului, la baza sternului. In general aceste probleme apar primavara si toamna si pot fi prevenite printr-o alimentatie corespunzatoare evitandu-se alimentele excitante : prajeli, tocaturi, rantasuri, bauturi acidulate, fructe crude, lactate care fermenteaza precum si un regim de viata care sa evite fumatul, cafeaua, bauturi alcoolice tari si mai ales STRESUL! In principal tratamentul presupune administrarea unei scheme de tratament care sa inlature acea bacterie, cu un antisecretor de ioni de H+, si 2 antibiotice specifice.

| sudoru54 a răspuns:

Se poate face tratament foarte bun pentru helicobacter pylori(esofagita ulcer gastrita cancer in orice zona a tractului digestiv, multi ajung la astfel de complicatii din pacate), este naturist, fara efectele secundare ale antibioticelor, antibioticele in multe cazuri distrug flora stomacala nu doar aceasta bacterie si astfel se slabeste sistemul imunitar. Este o combinatie intre colostrum, mastic gum si broccoli sprouts-sulforaphane...tatal meu a incercat antibioticele si i-au facut mai rau decat era, de o luna ia combinatia asta si nu mai are nici o problema cu stomacul sau cu mersul la baie, nu se mai plange de arsuri pe piept de balonari. i-am luat de pe olx.ro se numeste "Tratament Natural Eficient pentru infectia Helicobacter Pylori". Multa sanatate.