| anonim22378 a întrebat:

Ce exercitii imi recomandati pentru coloana(scolioza)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| katycc a răspuns:

Kinetoterapia e cea mai buna.exercitiile de incalzire de la ora de sport sunt eficiente si abdomenele ccu umerii indreptati la ridicare. miscarea minilor alternativ in fata si in spate. extensii de brate.cu picioarele poti face bicicleta cu un singur picior tinand celalat picior indoit.mai poti face ridicarea piciorului pana la genuncgi(ex. piciorul drept sta pe loc indoit, iar stangul in ridici pana la genunchi). exercitiile la inceput le poti face in serii de 20, apoi poti trece la serii de 30 de repetari. sper ca te-am ajutat

5 răspunsuri:
| deeaa_4080 a răspuns:

Podubig grin

| 2gingers0souls a răspuns:

Sedinde de kinetoterapie la spital, o sa iti zica acolo ce trebuie sa faci. Mai avizat decat kinetoterapeutul in treburi de asta nu e nimeni, pentru ca scolioza ta poate fi pe stanga, pe dreapta, sau poate avea curbura dubla. Sunt exercitii speciale pentru fiecare din aceste cazuri. Mergi deci acolo cu trimitere de la medic si tine-te de exercitii.

| lavinia_3755 a răspuns:

Iti dau idul meu si te voi ajuta pentru ca si eu am scolioza si ex au dat rezultatewinking steluta_ana66@yaho.com

| FizoxX a răspuns:

Pai eu is din tm si fac recuperare la un centru. Daca vrei iti zic eu cateva exercitii ce le fac acolo.(tot scolioza). Numai ca trebuie sa imi dai un id de mes ceva.