| tiby93 a întrebat:

Ce exercitii imi recomandati pentru indreptarea spatelui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sTeFaN_2897 a răspuns:

Varul meu a avut probleme de genul asta, deoarece tot timpul statea "cocosat", asa cum ziceam noi.

El a inceput sa se indrepte si sa se obisnuiasca sa stea cu spatele drept cu nuste exercitii foarte ciudate. Luase o carte mai mare si a pus-o pe cap, si incerca sa o tina fara sa cada, astfel tinea spatele drept. Apoi a reusit sa mearga cu acea carte prin casa si chiar o tinea pe cap fara probleme in orice imprejurare, de ne miram cu totii. Asta l-a ajutat mult si l-a obisnuit sa tina spatele drept.

Poate va functiona si la tine. Vezi sa nu iei o carte foarte grea ca s-ar putea sa te doara capul si gatulbig grin.

Baftathumbs up!

| Iuliaana a răspuns:

Intai trebuie sa ai ambitie. Trebuie sa mergi la spital sa faci exercitiile.winking

| MysteriousVIP a răspuns:

Du-te la sala. si in 2 luni te indrepti laughing. stiu din experienta mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te lungesti pe asfalt si trece unul cu un compresor peste tine. te indreapta si te dezvolta multilateral. dar cam slabesti.adica slabesti tare de tot.

| Roxx_2428 a răspuns:

In aceata privinta te poate ajuta cineva care se pricepe in acest domeniu. un medic.happy

Funda? te roghappy

| lamdlle a răspuns:

Eu zic sa faci o radiografie ca sa vezi in ce stare e coloana ta vertebrala si apoi sa mergi la kinetoterapie si sa ti se recomande niste exercitii.
Poti sa incerci niste extensii ale spatelui, dar sa cresti intensitatea lor treptat ca sa nu-ti rupi ceva. Si eu am avut problema asta si am constatat ca si atunci cand faci jogging se indreapta spatele (cand alergi ai tendinta sa stai cu spatele drept, cu capul sus si privirea inainte). Bafta si sanatate!