| dublud a întrebat:

Ce fac daca ai febra 39.5 si frisoane, tensiune mare? Ai si luat un fervex acum 5 minute. Algocamin Modafen sau Paracetamol sinus nu ai prin casa... Ajutor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lup619 a răspuns:

Te duci la medicul de familie urgent!

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Propranolol 20 mg de 3 ori pe zi pentru tensiune mare.
Algocalmin ca sa nu faci convulsii. La febra asta nu trebuie sa risti nimic.
Coldrex max grip si ibuprofen. Incearca sa nu le iei pe toate odata, si sa descoperi care este cauza febrei.

Poate fi o infectie sau poate fi gripa. Sau de ce nu, o viroza mai agresiva.

| aurasauras a răspuns:

Daca ai si tensiune mare suna la 112

| Urzi23 a răspuns:

Cel mai bine 112.

| Pisiquee a răspuns:

Aoleu! Mergi la urgențe! :-ss.
Si mie mi s-a intamplat la fel.Pt că am sărit in strand si era apa rece si eu infierbantată.mă rog, să trecem peste asta laughing.
Dar eu aveam Modafen si am luat, mainile si picioarele imi erau reci, frisoane ca si tine.Era vara pe atunci si eram cu manusi noaptea la 26+C afară.
Consultă un medic de urgentă sau trimite o ruda sau un prieten la farmacie sa-ti cumpere ceva.
Insănătoșire grabnică! :*

| vladix2011 a răspuns:

Te duci la spital