| anonim_4396 a întrebat:

Ce faca daca in timpul unui tratament cu un antibiotic nu pot sau uit sa iau o pastila la ora la care trebuia sa o iau? Sa zicem ca pot (sau imi amintesc de ea) dupa... o ora... ce fac? o iau cu o ora intarziere si urmatoarea pastila o iau dupa 12 ore (sau la ce interval mi-a prescris medicul) ori pur-si simplu o sar (nu o iau) si ramane sa o iau pe urmatoarea la ora la care ar fi trebuit sa o iau daca nu uitam de cea precedenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O iei la ora la care iti amintesti si apoi continui tratamentul, luand pastila urmatoare la 12 ore de la ora la care ti-ai amintit sa iei pastila uitata.

| alexxaz a răspuns:

Bineinteles ca poti sa o iei mai tarziu, dar urmatoarea o iei dupa alte 12 ore, sa nu fie prea mult dupa aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Antibioticul se ia la oră fixă, îşi încetează efectul după o oră de la intervalul orar stabilit (antibioticul luat la 6 ore, mai are efect o oră; cel administrat la 8 ore şi cel la 12 ore la fel ca şi primul).
În cazul în care ai uitat să iei la ora stabilită şi iei la o oră mai târziu poţi decala cu o oră intervalul de administrare (indiferent dacă administrarea survine mai târziu, de reţinut este faptul că nu trebuie sărită din schemă următoarea administrare sau întreruperea ei, se pierde continuitatea efectului medicamentos).
Se consumă lichide mai multe pentru a ajuta eliminarea sa din organism.
Pune telefonul mobil să te anunţe de luarea tratamentul în timp util (orientativ, ca alarmă terapeutică).
Sănătate.
Pa, pa.

| geronimo a răspuns:

Fiecare medicament este insotit de un prospec in care este specificat toate problemele si este bagat in cutia de ambalaj, studiaza~l si te vei lumina.

| Sikki a răspuns:

Da poti s-o iei si mai tarziu, uneori si eu mai uit cateodata sa imi iau medicamentele la timp... dar apoi vezi si urmatoarea pastila sa o iei tot cu o ora in urma sau macar cu jumatate de ora laughing

| elysaEVM a răspuns:

Mi-a cumparat a treia doza de antibiotic dupa 3 ore si cateva minute. Ce mai pot sa fac? Astept raspuns urgent, va rog!