| anams a întrebat:

Ce face un asistent medical generalist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Se ocupa in general cu asistarea medicului la efectuarea investigatiilor clinice, administrarea tratamentului medicamentos, recoltarea de probe biologice si pregatirea instrumentalului si aparaturii din dotare.

| Minnie a răspuns:

Stie sa asiste medicii din toate specializarile, stie sa asiste la chirurgie plastica, la orl, la neurochirurgie etc, adica este o asitenta care cunoaste ce sa faca la orice specializare medicala. Daca acea sau acel asistent considera ca ii place mai mult o specializare urmeaza cursuri de asistent pe acea specializare si devine asistent radiolog sau asistent de farmacie sau asistent de chirurgie adica invata f bine ce trebuie sa faca o asistenta doar la acele boli si afectiuni care tin strict de acea specializare

| ragaman a răspuns:

God...asista medicul prin definitie.
la noi faca cam tot in afara de diagnosticare.
in strainatate face cam ce face un infirmier la noi.

| ILoveUSoMuch a răspuns:

Bună.

Activităţi medicale din cadrul secţiei unde îşi desfăşoară activitatea.

Asistenta medicală este mâna dreaptă a medicului, profesional vorbind.

Este un mit fals că asistenta face numai injecţii şi atât.

Pa, pa.