| SaveTheNature a întrebat:

Ce fel de analize trebuie sa faci ca sa stii cat de buna este imunitatea ta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature explică:

N-ai nimic organic. Toate manifestarile alea (cand apar ele) sunt pe fond de stres si oboseala si atat. Daca chiar nu poti sa le ignori si nici sa-ti schimbi stilul de viata fa rost de o reteta de anxiolitice.
Piele uscata n-ai numai tu... Unii au pielea foarte uscata, altii din contra grasa si incarcata (nu e o problema de sanatate)
Nasul infundat il ai din cauza unei rinite alergice.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai ce analize sa faci pentru imunitate in general. Daca esti interesat ed o anumita boala infectioasa, poti doza anticorpii impotriva germenului care o determina. daca esti interesat in general, atata timp cat analizele generale sunt in regula (hemoleucograma, analize renale, hepatice), nu ai motive de ingrijorare

| mgtow a răspuns:

Studiul basic, anemie acolo se vede tot.

| vangaelis a răspuns:

Leucogramă

| Braunion a răspuns:

Hemoleucograma completa (exact asa se numeste analiza)

| SaveTheNature explică (pentru Braunion):

Hemoleucograma completa am facut-o si a iesit foarte bine. Am probleme cu nasul infundat mai mereu. Cand eram mic aveam parul si pielea FOARTE uscate, si nu stiu de ce. Acum aproape mereu am o senzatie de jena in zona gatului si a pieptului, ca un fel de caldura. -nu ma doare dar simt un fel de jena -si uneori se inroseste gatul si zona superioara a pieptului. Ce ar putea fi?
ps: am facut analizele la inima -dopler si ekg si au iesit foarte bune.

| SaveTheNature explică (pentru Braunion):

Multumesc pentru raspunsuri. Chiar meriti funde pentru raspunsurile tale obiective.
Daca tot te-am prins aici mai am cateva intrebarele:
1.Am fost depistat cu Helicobacter pylori, si candida albicans.
Pentru Helicobacter pylori am tinut un tratament pe baza de antibiotice vreo 10 zile, apoi un tratament naturist pe baza de mastic cum, sulfurane brocoli si probiotice inca 20 de zile. Nu mai am simptomele alea (acizi, dureri de stomac, si greata) -e posibil sa imi fi trecut.
Pentru candida, am tinut un tratament tot homeopat cu yeastrol, si gargare zilnice cu bicarbonat de sodiu. In fine - pentru ambele probleme simptomele au disparut (limba e aproape curata).
Insa am o alta problema
1-Dimineata ma trezesc cu depozite albicioase(usor galbui) in gura-arata ca un fel de faina combinata cu apa. Si primul lucru care il fac -ma duc la baie si scuip o zeama alba consistenta rea la gust, apoi ma spal pe dinti. Ma spal si seara si dimineata si tot am acele depozite ca si cum nu m-am spalat pe dinti de mult. Ce ar putea fi? (limba nu mai are ciupercile albe pe ea).
Oare o fi tot de la Helicobacter? ori de la altceva?

| Braunion a răspuns (pentru SaveTheNature):

1.Pentru Helicobacter Pylori exista o analiza de sange care iti spune daca il mai ai sau nu, asa ca nu e necesar sa faci cine stie ce endocopie sau biopsie gastrica pentru un diagnostic. (Sincer nu mai stiu cum se numea analiza dar orice medic ai intreba trebuie sa stie)
2. De la Helycobacter sigur nu e, ala da alte simptome cum ar fi refluxul gastro-esofagian sau arsuri stomacale. Cel mai probabil candida nu s-a vindecat definitiv (se retrage greu chiar sub tratamente alopate, mai ales daca e mai veche)
Pentru candida trebuie sa mergi la ORL unde probabil ti se va prescrie un tratament cu ketoconazol.