| arbl07 a întrebat:

Ce fel de coronite pentru imbracarea dintilor sa-mi aleg?
1. ceramice;
2.metalo-ceramice;
3.din material compozit;
4. zirconiu si ceramica.
Care sunt cele mai rezistente si mai frumoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Mai intreaba si pe altul. Toti pe care ii stiu si au avut ceva din compozit au avut probleme repede. Si au regretat economia.

3 răspunsuri:
| dana_9056 a răspuns:

Eu am ceramice. si sunt pe departe cele mai dragute.

| michelia a răspuns:

Cele ceramice ( din toate cele trei categorii ) sint foarte bune. Intreaba-ti medicul care este diferenta intre ele, in afara de pret.
In nici un caz sa nu alegi compozit-ul! Da, seamana bine cu ceramica, e la jumatate de pret dar te tine un sfert ( eventual). Mereu sare cite o placuta din aia si trebuie cirpita lucrarea la loc. Dentistul meu nici nu lucreaza cu compozit, tocmai pentru ca nu e de calitate desi unii pacientii si l-ar dori ( e un fake de fapt).

| arbl07 explică (pentru michelia):

Mie mi-a spus medicul ca dimpotriva, placutele de ceramica sar mai repede de pe metal decat cele din compozit pentru ca sunt mai casante si mai abrazive in vreme ce compozitul este mai flexibil.dezavantajul cu materialul din compozit e ca se innegreste in timp.

| michelia a răspuns (pentru arbl07):

Mai intreaba si pe altul. Toti pe care ii stiu si au avut ceva din compozit au avut probleme repede. Si au regretat economia.