| 1Q a întrebat:

Ce fel de proteina imi recomandati sa iau la varsta de 16 ani, merg la sala si trebuie sa iau proteine pentru ca am 55Kg, deci ce proteine ar fi bune pentru mine pentru a face masa musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai daca mananci multa carne, atunci nu mai ai nevoie de proteine, carnea e bogata in proteine.

Orienteaza-te spre o creatina, de genul :
http://www.megaproteine.ro/......s-1-13-kg/

Si mananca mai mult de 3 mese pe zi. Ciocolata e o sursa proasta de energie, creatina pe care ti-am recomandat-o o sa te si energizeze.

27 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La doar 55 de kg iti recomand mai multi carbohidrati.

Pana la suplimente ai nevoie de :

- 5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati
- un program corect de antrenament la sala

Abia apoi iti iei un weight gainer si eventual un complet de vitamine si minerale.

weight gainer = ceva cu 30 % proteine, 60 % carbohidrati si altele.

DUpa ce treci de 65-70 de kg treci pe proteina pura.

Aici gasesti suplimente de calitate : www.megaproteine.ro

| oAaaNaa a răspuns:

Eu zic sa iei calciu efervescent!winking

| LiviuTPU99 a răspuns:

Vrei sa te pastilezistraight face te faci cat calu da te bate unu mai mic in masa musculara decat tine si vor rade toti de tine....nu fi prost fai pe cale naturala...

| Cosmin86 a răspuns (pentru LiviuTPU99):

Alt copil mic, mai documenteaza-te inainte sa aberezi

| LiviuTPU99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am aberat? ti se pare baietas crede-ma fac sala de la 10 ani si nu am avut nevoie de nici o proteina.Stiu un amic de sa luat cu proteinele astea sau ce or fi ele si e f bine facut mai am 4 cm si il fac la brat dar crede-ma ca daca e sa se bata cu unu muncit fara pastile sau nemuncit dar cu putina experienta ii crapa capu, am vazut cu ochi mei.si in primul rand ai zis foarte bine cu mesele si programu de la sala.si nici dupa sa nu ia altceva decat calciu, vitamine si astea.ascultama am vorbit si cu profu' si o zis ca e mai bine fara proteine

| Cosmin86 a răspuns (pentru LiviuTPU99):

Profu e un idiot.

In primul rand, proteinele se gasesc in mancare.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume ( soia, etc. ).

Suplimentele alea cu proteine sunt FIX mancare concentrata, atat si nimic mai mult.

Probabil le confunzi cu anabolizantele, care sunt cu totul altceva.

P.S. : nu conteaza cine bate pe cine, nu face nimeni sala sa se bata ca un handicapat, decat luptatorii.

Sincer, faci sala de 10 ani si HABAR NU AI ce sunt suplimentele si nu stii sa faci diferenta intre proteine si anabolizante?

Mai bine spune ca faci sala de 10 zile, e mai credibil.

Pana atunci, poti citi ce spun MEDICII IN DOMENIU despre asta :

http://www.doctor.info.ro/proteine.html

E clar ca nu ai citit o carte in viata ta.

| LiviuTPU99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mane nu fac sala de 10 ani fac sala de la 10 ani si acum am 15

| Cosmin86 a răspuns (pentru LiviuTPU99):

Asta e altceva, acum se explica happy

Ca sa tii minte, astea se impart in 2 categorii :

- suplimente, care sunt mancare concentrata ( zer, lapte, albus de ou, etc. ) sub forma de praf sau pastile, fara efecte secundare si fara efecte miraculoase, pur si simplu te ajuta cu alimentatia

- anabolizante, alea sunt cu totul altceva happy

P.S. : toti luptatorii folosesc suplimente ( multi chiar si substante interzise gen anabolizante ) astea nu au treaba cu "bataia", din contra, cand iei astea trebuie sa muncesti MAI MULT decat un om normal.

Daca tot faci sala, sper ca ai macar o alimentatie pentru muschi, nu? Ca fara o alimentatie bogata in proteine ( cu sau fara suplimente ), o sa te plafonezi repede si nu o sa progresezi prea mult.

| LiviuTPU99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai nu mananc ceva special sau asta, mananc mai tot ce este.si mai fac niste cure din astea naturale de dimineata gen aloe vera cu miere si un albus de ou, eu ma refeream la anabolizante ma referea gresit happy scuze boss

| 1Q explică (pentru Cosmin86):

Nu prea am înțeles nimic, mi-ar fi mult mai simplu dacă Mihai da un link cu un produs pe care trebuie sa îl iau după ce vin de la sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Q):

Ce inaltime ai? Conteaza inaltime/greutate cand alegi un supliment.

Si concret, ce alimentatie ai. Produsele nu se iau dupa ureche, se iau in functie de inaltime, greutate, alimentatie.

| 1Q explică (pentru Cosmin86):

Am 55 kg si 1, 74

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Q):

SI ce alimentatie pentru masa musculara ai? Fara asta cumperi aiurea suplimente, ca trebuie sa stii ce suplimentezi, spre ex. daca ai suficiente proteine in alimentatie n-are rost sa cumperi proteine, te orientezi spre altceva ( creatina, glutamina, etc. )

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Q):

Am vazut deja oameni care dupa ZECI DE CUTII aratau LA FEL.

Tipic INCEPATORI care o sa ramana FIRAVI : nu au un plan alimentar bine pus la punct si vor un produs universal cu care sa puna muschi, de parca ar exista asa ceva.

Eu 3 luni nu am luat niciun supliment si mi-am pus alimentatia la punct ( jurnale de alimentatie, reviste, etc. ), si abia dupa 3 luni am inceput sa iau suplimente.

Rezultatele? Cele mai bune progrese dintre toti care ne-am apucat de sala atunci, restul doar progrese MEDIOCRE.

| 1Q explică (pentru Cosmin86):

Poi mănâncă multă carne beau dimineața o cana de cei seara o cana de lapte, ca fructe mănâncă banane si pentru energie mănâncă ciocolata, si mam îngropat 3 kg acum am 58kg

| 1Q explică (pentru Cosmin86):

Si dacă iau acest produs nu o sa am probleme cu sănătate sau cu ficatul, rinichi din cauza lui, e bun sa îl iau dacă am 16 ani?

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Q):

Daca nu iei in exces si bei 3 litri de apa pe zi, nu.

| 1Q explică (pentru Cosmin86):

Ok mersi, presupun ca ești medic nutritionist

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Q):

Nu, sunt doar pasionat de acest domeniu.

Uite si ce scriu medicii nutritionisti :

http://www.doctor.info.ro/creatina.html

| 1Q explică (pentru Cosmin86):

Ms pentru ajutor ai funda

| 1Q explică (pentru Cosmin86):

Am cumpărat produsul care mi lași arătat si pe site scrie trebuie sa îl iau înainte de antrenament insa pescuit scrie după are ceva daca îl iau după? Trebuie sa îl țin la rece sau pot sa îl țin in camera obisnuita?

| 1Q explică (pentru Cosmin86):

Am cumpărat cheratina care si pe site scrie trebuie sa îl iau înainte de antrenament insa pe cutie scrie după are ceva daca îl iau după? Trebuie sa îl țin la rece sau pot sa îl țin in camera obisnuita?

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Q):

1. se numeste "creatina", nu cheratina
2. il tii in camera obisnuita
3. poti lua si dupa antrenament, dar la creatina e mai eficient sa fie luata inainte, dupa antrenament se ia proteine, carbohidrati, glutamina

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Q):

Pai daca mananci multa carne, atunci nu mai ai nevoie de proteine, carnea e bogata in proteine.

Orienteaza-te spre o creatina, de genul :
http://www.megaproteine.ro/......s-1-13-kg/

Si mananca mai mult de 3 mese pe zi. Ciocolata e o sursa proasta de energie, creatina pe care ti-am recomandat-o o sa te si energizeze.

| LeahAduRose a răspuns:

Creatina este principala proteina din care se formeaza masa musculara.
Proteinele sintetice au dezavantajul ca sunt metabolizate mai greu de organism, au "impuritati" - deci contin si alte chimicale nedorite (bineinteles in foarte mici cantitati), imposibil de eliminat prin procesul de fabricatie care sunt toxice pentru organism.

Se administreaza la fel ca orice aliment, pe cale orala.

Organismul le asimileaza singur, exercitiile fizice sustinute determinand organismul sa creasca masa musculara pentru a face fata mai bine efortului la care este supus.

Daca in alimentatia normala este saraca in proteine (carne, oua), e binevenit un supliment de proteine extrase din surse naturale in cazul unui sportiv.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LeahAduRose):

DE CAND naiba creatina e o proteina? Creatina e un aminoacid, e cu totul altceva.

Esti pe langa

| LeahAduRose a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am stat sa citesc. i googled it.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LeahAduRose):

Stiu, copy/paste la un articol din care nu ai inteles nici 5 %.

Daca tot dai google dupa ceva, macar alege o sursa ca lumea, nu aberatii.
Spre ex. cand cauti despre proteine, alegi sa fie un site de fitness sau culturism.