| CravataAlbastra a întrebat:

Ce folositi pentru transpiratia excesiva? Mi se par inutile antiperspirantele, chiar si cele din farmacii cum ar fi transpiblock sau odoban etc. Exista si altceva vreun preparat in farmacie, ceva naturist sau niste analize care se fac pentru a descoperi cauza? (ma gandeam la analize hormonale, endo?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fă-ți analize, lasă sfaturile stânga și dreapta de la oameni care n-au habar sau cu experiențe diferite.
du-te la medicu de familie, spune-i problema și să te îndrume spre ce analize să faci

| CravataAlbastra explică (pentru Adry05):

Bineinteles,cum am scris si mai sus intr-un comentariu deja sunt demult prin medici din cauza acneei si voi continua investigatiile.

| Adry05 a răspuns (pentru CravataAlbastra):

Posibil să ai probleme cu hormonii dacă ai și acnee, cam de acolo s-ar trage amândouă. Ești la pubertate? poate fi și asta cauza amândurora

| CravataAlbastra explică (pentru Adry05):

Nu sunt la pubertate

| Violleta2022 a răspuns:

Transpiratia excesiva este generata de anumite dezechilibre hormonale. De aceea este nevoie de analize hormonale, la medicul endocrinolog.

| LPCTSTR a răspuns:

Incearca pudra de talc.
Eu am gasit prin casa pudra pentru picioare/maini insa face minuni si pentru subrat.
Sincer sa fiu, nu cred c-am sa mai plec undeva fara sa ma dau cu pudra asta, si acum cand stau sunt destul de uscat cand tot acum cam 2 saptamani transpiratia se simtea, inclusiv mirosul... nici antiperspirantele nu mai tin, 2 ore maxim in termen de miros, iti dai seama c-am simtit raiul cand am gasit pudra asta rolling on the floor

| alina2k18 a răspuns:

Mi-e greu sa cred ca ai folosit ODABAN cum trebuie si inca transpiri excesiv.
Totusi e unul dintre cele mai puternice tratamente.
Nu, nu exista altceva, in afara de injectarile cu toxina botulinica la nivelul glandelor sudoripare unde ti se manifesta hiperhidroza.

| WhiteLife a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la medicul de familie, ca sa-ti dea o trimitere la dermatolog si endocrinolog. Trebuie mai intai de toate sa gasesti cauza, pentru a putea trata problema, nu doar efectele. La mine e pe baza nervoasa, asa ca atata timp nu ma stresez e ok. Problema e ca atunci cand ma stresez nu ma pot controla deloc. Dermatologul mi-a recomandat Extract cu Mar Paduret de la Platextrakt, dar nu a facut minuni. Am ramas la concluzia ca e hiperhidroza si am folosit si folosesc Odaban. Diferenta intre deodorante si antiperspirante e asta: deodorantele nu opresc transpiratia, ci doar omoara bacteriile care o produc, deci vei transpira la fel de mult, insa nu va mirosi (piatra de alaun e un deodorant). Antiperspirantele folosesc substante care blocheaza porii, in felul asta substantele care ar trebui eliminate raman in continuare in corp (ceea ce nu e sanatos deloc), dar nu vei mai transpira. Odaban e unul dintre cele mai puternice, contine ceva saruri de aluminiu care sunt foarte eficiente. Daca il folosesti asa cum scrie pe prospect nu vei avea treaba, insa, pe termen lung, nu cred ca e prea ok. Inca o data, un medic e cel mai in masura sa determine cauza. Aveam o colega care se dadea cu Odaban inainte sa plece la scoala (cum se dadea si cu antiperspirantul/deodorantul vechi) si a fost foarte nemultumita de rezultat. Am intrebat-o daca a citit prospectul si a zis ca nu. Dupa ce a citit si l-a aplicat seara (desi nu transpira noaptea), ca cateva zile a vazut rezultate si a fost foarte incantata. Nu exista produse naturiste care da blocheze porii sa nu mai transpiri (pracric sunt 2 notiuni care se bat cap in cap), naturale sunt unele deodorante, sau calmante si asa mai departe.

| CravataAlbastra explică (pentru WhiteLife):

Bineinteles si asta vreau sa mai merg la medicul dermatolog si endocrinolog, acum din cauza pandemiei s-au anulat multe programari... Da, stiu care e diferenta dintre antipers. si deod.
Seara nu transpir absolut deloc, insa pe parcursul zilei mereu, chiar daca stau si nu fac nimic, adica nu se pune problema de stres, emotii.
Si chiar da rezultate odobanul daca e folosit cum trebuie?

| WhiteLife a răspuns (pentru CravataAlbastra):

Nu m-am gandit ca nu ai sti diferenta, dar e datoria mea sa zic daca pot, cine stie, poate citeste si cineva care nu stie big grin da, Odabanul trebuie folosit asa cum scrie pe el si asa cum se recomanda. Seara, glandele sudoripare nu sunt asa active si daca il folosesti nu va fi indepartat imediat. Da-te seara (2-3 puf-uri) timp de cateva zile, daca blocheaza porii (si nu e nimic care sa-l indeparteze, deci ramane acolo si porii sunt blocati), nu vad care ar explicatia pentru care nu ar functiona. happy

| CravataAlbastra explică (pentru WhiteLife):

Sigur, la fel si eu am zis ce stiu si ce nu. happy
Ok, o sa mai incerc. Multumesc!

| ancaval a răspuns:

Analize hormonale ca să te convingi!
Oricum e destul de greu să se afle cauza transpirație.

| CravataAlbastra explică (pentru ancaval):

La ce medici sunt in ziua de azi... Am luat 3 luni anticonceptionale date de catre medicul dermatolog pentru a-mi trata acneea si nu au dat rezultate, le-am oprit si acum astept sa-mi fac niste analize pe care mi le-a dat un medic endocrinolog, dar trebuie sa astept 2-3 luni dupa ce am oprit anticonceptionalele. Cu acesta din urma am discutat si despre problema transpiratiei. Analize hormonale nu mi-a dat nimeni sa fac, ei imi dau direct pastile.

| ancaval a răspuns (pentru CravataAlbastra):

Ce medici sunt în ziua de azi? Dacă te-ai interesa, doar un pic, ai ajunge la concluzia că avem cei mai buni medici din lume. Ce rezolvă medicii români, nu rezolvă mulți străini. Doar că tu nu cunoști.
Și nu tot timpul avem rezultate mult visate. Orice medic, pentru început, consideră că problema ar fi minoră, deci se incepe cu un tratament ușor, apoi se dă ceva mai tare, până se rezolvă problema.
Doar că durează mult și na... pacienții, unii, nu mai au răbdare.

| CravataAlbastra explică (pentru ancaval):

Lasatia-ma cu astea, ce am intalnit eu a lasat de dorit! Nu le-am pus la indoiala cunostiintele, ci doar interesul slab spre 0 pentru pacient. Îi intereseaza doar banii pe majoritatea, clinici scumpe peste tot care sa te manance de bani degeaba.

| ancaval a răspuns (pentru CravataAlbastra):

Bine măi.
Dacă spui TU, așa o fi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După ras, încearcă să te speli cu săpun și bicarbonat de sodiu... apoi aplică antiperspirant (recomand Nivea, mi se pare cel mai calitativ). O igienă zilnică de acest tip cel mai probabil te va ajuta... Totuși, nu ar strica nici să consulți un medic.

| CravataAlbastra explică (pentru anonim_4396):

Cu igiena nu se pune problema la mine, toata ziua stau prin baie, bine oricum aceasta problema nu e de la igiena. Am incercat si bicarbonat, Nivea mi se pare cel mai prost antiperspirant-deod. si cel mai comercial...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit că piatra de Alaun este bună. Eu una nu am folosit doar mi-au spus câteva cunoștințe. Și nu costă nici mult (începând cu 6 lei, cred)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o infecție netratata sau e hiperhidroza, încearcă și ceai de salvie ajuta puțin contra transpirației și evită alimentele picante.da la endocrinolog s-ar putea sa ai dereglări hormonale sau o problema la tiroida hipertiroidism sau hipertiroidie, și stresul emoțiile și anxietatea afecțiunile psihice cauzează transpirație abundentă sau unele tratamente. multă sănătate!

| Dana1999 a răspuns:

Vezi ce tratamente exista pentru hiperhidroza
Cauta pe google