| RosalinaB a întrebat:

Ce-i asta furuncul? Cum poti scapa de el pe toata viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

Un leac babesc, dar foarte eficient...un catel de usturoi, sfaramat cu o lingura de lemn, pe un fund de lemn, pus in spirt si apoi aplicat pe furuncul/eventual prins cu un leucoplast/, puroiul se va colecta formand o pustula, care se va sparge, eliminandu-se tot ce este rau.
Atentie! Usturoiul contine arsenic si are o reactie foarte dura impreuna cu spirtul medicinal, care dupa aplicare, duce la o usturime foarte dureroasa, daca nu rezisti, mai fa o pauza si pune alt catel procedand ca mai sus. Iti garantez, ca procedand asa, scapi foarte repede de furunculul dureros. Sanatate multa!

Apache
| Apache a răspuns:

Un Furuncul este un cos mare ...foarte mare!
si poate sa fie tratat cu antibiotic.sau, prin taierea lui!
de obicei a doua solutie este cea mai raspandita

| Andarock a răspuns:

---> Furunul`ul este ca o buba mai mare care te doare si care foarte foarte greu scapi de ea. happy

---> Nu poti scapa de furuncul pe viata! laughing
---> Furuncul = infectie! big grin

---> Numai bine! puppy dog eyes

| aLL3xandra97 a răspuns:

Furuncul este o acumulare localizata de puroi in piele, provenind dintr-o infectie. Furunculele sunt tratate clasic prin deschiderea si drenarea lor. Se pot folosi si antibiotice daca infectia este cauzata de o bacterie.De obicei puteti avea grija de un furuncul acasa, dar nu incercati sa-l deschideti sau sa-l stoarceti – acest lucru poate raspandi infectia.

| Aida_3174 a răspuns:

E o alunita foarte mare, si o poti opera ca sa scapi de eawinking

| RosalinaB explică:

EU nu am furuncul,tfiu tfiu tfiu si sper sa nu mai am, doar ca mii interesant,, si mii interesant pareelile altora

| bebytza_8884 a răspuns:

Mama a avut furuncul...trb sa te duci la doctor sa te opereze...mama daca nu se ducea la timp ii taia picioruwinkingasa ca du-te la doctor pana nu e prea tarziu.si faza er ca alea dor de te pisi pe tinewinking