| Slovcehov a întrebat:

Ce imbunatateste calitatea tenului? In afara de mancat sanatos si miscare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lipsa de stress, adica flegmatismul, imbinat cu veselie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Apa. O rutină de îngrijire (curățare și hidratare). SPF zilnic. Vitaminele, în special A și C. O mască și o exfoliere din când în când.

| Lukasssz a răspuns:

Sa te speli...

| Cozmea022004 a răspuns:

Sunt niste creme pe care le poti aplica pe ten ca sa arate mai bine

| Amethyst01 a răspuns:

Te poti spala pe fata cu o solutie speciala.
Dupa aceea, optional te poti da cu un ser cu vitamina C (pentru luminozitate), daca nu, doar o crema hidratanta, de preferat fara parfum sau alcool(desi unele forme sunt benefice). Un exemplu bun de crema ai in link:
https://www.notino.ro/......-15692404/
Neaparat la final sa te dai cu SPF! Previne imbatranirea tenului. Te dai indiferent de anotimp si indiferent daca iesi sau nu din casa. Un SPF bun este cel de la Altruist, il gasesti in magazinele DM.
Seara, de 2 ori pe saptamana, poti sa te exfoliezi cu acid glicolic/lactic si din nou hidratare.

| PRaPRa a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin "sanatate"
Colagen pentru elasticitate
Vitamina D pentru rezistenta
Magnesiu pentru inlaturarea cosurilor
SI da in general o dieta sanatoasa fara grasimi nenaturale(ca margarina) si fara prajeli sau alcool.