| giulia283 a întrebat:

Ce imi fac aia de la doctor pentru a vedea daca am pietre sau nisip la rinichi? Radiografie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ecografie. Stai întinsă pe un pat (de obicei pe lateral, când e vorba de rinichi), medicul te unge/aplică la nivelul rinichilor o pastă lichidă (un gel răcoros), iar cu un aparat (cred că se numește "traducător"), se 'plimbă' pe locul unde a aplicat gelul. Cu ajutorul lui, medicul va vizualiza imaginea rinichilor tăi pe un ecran (arată ca un TV). Acolo se poate vedea dacă ai nisip sau pietre.
Nu te doare absolut nimic!

| SkyPilot a răspuns:

Investigatie cu ultrasunete (ecografie). Exact ca la gravide, doar ca in alta parte. Obtin un fel de imagine din care tu nu intelegi mare lucru. Nu e dureros absolut deloc. Vor avea nevoie de acces la abdomen, nu mai jos. Se foloseste un gel solubil in apa, care se sterge la sfarsit. Obiectul cu care se face investigatia seamana cu un scanner manual si este atasat la un aparat medical care practic este un calculator. Procedura dureaza cam 15-20 minute in functie de ce vor sa vada. Unde am vazut eu asa ceva, pacientul era intins pe un pat. Si eu am facut o ecografie la rinichi pentru o problema hematologica pentru care au vrut sa vada vasele de sange care intra si ies din rinichi. In cazul meu am stat drept pe un scaun si s-au "uitat" din spate. Ar putea sa vrea sa iti "vada" si vezica urinara daca tot te-au prins - inca 3-4 minute in plus, in aceeasi zona.
Tot asa ceva se face si cand vrei sa il vezi pe bebe inainte de a se naste. La cat de repede evolueaza stiinta medicala, s-ar putea sa se schimbe mult (in bine) pana cand ajungi acolo.

| Nemesyssp a răspuns:

Da, radiografie la rinichi.
Și se elimina prin doua metode
In cazul in care piatra nu este mare se elimina prin tratament, dacă nu prin operație. Multă bafta