| Ionut524 a întrebat:

Ce imi face la spital daca am facut luxație de rotulă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Exista numeroase tehnici chiururgicale pentru a restabili rotula, insa fiecare are indicatie diferita si este foarte important sa folosim metoda corecta pentru felul diagnosticului.
Daca medicul ortoped va confirma ca ai luxatie de rotula, el va folosi una din metodele de restabilirea a rotulei de mai jos:
- Eliberarea laterala a rotulei;
- Plastia aripioarelor interne ce sustin rotula;
- Reconstructia ligamentului patelo-femural medial (MPFL);
- Reconstructia santului femural;
- Medializarea rotulei prin osteotomia crestei tibiale.
Din pacate, un genunchi ce a suferit o luxatie de rotula in general el prezinta si alte leziuni asociate la nivelul cartilajului, meniscurilor, ligamentelor si altor structuri anatomice ce se afla la nivelul acestuia.
Este foarte important sa te prezenti la un medic ortoped dupa o luxatie de genunchi si sa nu ignori tratamentul. Facut corect si inca din stadiile incipente tratamentul are rezultate mult mai bune pe termen lung

| Ionut524 explică (pentru MihaiNicu23):

Operatia e facuta pe viu?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru Ionut524):

Nu, cel mai probabil cu anestezie generala.

3 răspunsuri:
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Mai mult decat poti face tu singur si mai mult decat iti putem spune noi aici.Fiecare caz medical este in functie de ceea ce se constata la radiografie si de gravitatea problemei.Curaj,este mai bine decat sa nu te tratezi.