Întrebare recomandată | PringAloe a întrebat:

Ce imi recomandati pentru herpes la buza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Davinna a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca herpesul bucal este cauzat de in virus si anume virusul numit Herpes Simplex tip 1 iar daca e virus clar tratamentul nu poate fi antibiotic. In general aceasta infectie trece de la sine dupa 14 zile fie ca mergi la doctor sau nu.In cazul asta tratamentul are rolul de a atenua simptomele si de a scurta durata eruptiei. Fie ca iei tratament medicamentos sau nu, virusul nu poate fi eliminat din organism.Acest virus va ramane cantonat in sistemul nervos toata viata. Dupa anumite perioade de timp se poate reactiva infectia si la fel va trece. Ca tratament se recomanda in general crema sau unguent cu Aciclovir 5%, mai sunt plasturi pentru herpes ce contin un gel numit hidrocoloid care ajuta f mult pentru simptomatologie cat si oprirea raspandirii. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zovirax unguent. E semnificativ mai bun ca aciclovirul. Si da-te cat mai urgent. Daca apuci sa te dai cand simti primele semne, aproape ca nici nu vei face herpes

| octav005 a răspuns:

Pasta de dinti. Pune acolo si pasta de dinti iti va usca herpesul

| alina2k18 a răspuns (pentru octav005):

E un virus herpesu... logic ar fi sa-l trateze cu ceva ANTIviral.
Nu stiam ca pasta de dinti are proprietati antivirale, eu am crezut ca e pentru curatarea dintilorwinking

| octav005 a răspuns (pentru alina2k18):

Este bun si pentru herpes. acele bube la buze. eu cu pasta de dinti am incercat. pui pasta si o tii acolo cateva ore.

| Elena9328 a răspuns:

Aciclovir.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crema Aciclovir 5% ( se aplica o data la 4 ore pe parcursul zilei si tratamentul dureaza 5-10 zile ), plasturi compeed pe care sa-i utilizezi seara si cand nu poti utiliza crema, asigurarea necesarului de vitamina d, c, magneziu si zinc prin alimentatie si eventual cresterea imunitatii si cu probiotice ( iaurt, varza murata etc. sau pastile ). Pana iti trece herpesul poti sa bei in fiecare zi un pahar de apa cu zeama de la o lamaie pentru a creste imunitatea. Atunci cand imunitatea este slabita apare si herpesul deci trebuie sa ai grija sa iti iei permanent necesarul zilnic din alimentatie, nu doar cand virusul nu este latent.

Aciclovir si Zovirax contin aceeasi substanta activa si anume aciclovir 50 mg/g, restul ingredientelor sunt excipienti.

| alexwahl a răspuns:

Dieta e cheia problemei.

| Deniii6 a răspuns:

Un "leac babesc" ar fi sa tai o bucatica de usturoi si sa o pui peste buba. Trebuie tinuta 5 minute. O sa te usture in pic, dar merita, mie nu mi-a mai iesit dupa aceeawinking

| Miller_Ali_1993 a răspuns:

Aciclovir crema sau pastile.

| lolica123 a răspuns:

Bună, am avut si eu foarte multe, eu faceam o pasta din usturoi de v-a ustura puțin dar se v-a usca mai repede.

| Alexiabkct a răspuns:

Aciclovir