| Hundrea a întrebat:

Ce inseamna cand esti rarait sau sasait?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Inseamna ca are o dificultate in exprimare si trebuie mers la logoped

| Samariteanul a răspuns:

Pai depinde.In unele cazuri e ceva din nastere, in altele iti pot lipsi niste dinti, iar in altele nu sti sa vorbesti corect.

| Anonima6789777 a răspuns:

Rarait : Nu poti spune litera L
Sasait : Folosesti execesiv S
Datorita Limbii

| Hundrea explică (pentru Anonima6789777):

Daca folosesc s in loc ş in cuvantul soarece inseamna ca sunt sasait, ca asa mai zic si eu uneori.

| SkittlesP a răspuns:

Ca pronunti multe r'uri sau s'uri

| IoanaDariaH a răspuns:

E pur si simplu o chestiune din nastere sau de la lipsa de dinti. Daca esti rarait sa stii ca imi pari simpatic iar daca esti sasait ai grija sa nu ma scuipi.
Daca vrei sa rezolvi asta poti merge la logoped

| Coco_Daniela_1996 a răspuns (pentru IoanaDariaH):

Eu sunt rârâită (nu din naștere).
PS: Am toți dinții in gură (încă?)? Nu are nici o legătură cu asta.