| DiDyLovePiticot a întrebat:

Ce inseamna cand ti se zbate ochiul drept? FUNDAAA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand ni se zbate ochiul asociem acest lucru un un eveniment neplacut din viata noastra, care urmeaza sa se intample. Daca ni se zbate ochiul drept, o sa ne mearga bine, iar daca ni se zbate ochiul stang, vom avea parte de ghinion.

Acestea sunt insa superstitii, adevaratele cauze pentru care ni se zbate ochiul fiind oboseala sau stresul.

Si la chinezi, un ochi care se zbate are o serie de intelesuri. Daca se zbate ochiul drept, acest lucru aduce noroc barbatilor si ghinion femeilor.

Pentru ochiul stang, lucrurile stau invers. De asemenea, importanta este si pleoapa care se zbate. Pleoapa superioara aduce noroc, iar cea inferioara ghinion.

Care sunt insa cauzele reale ale spasmelor ochilor?

Iata mai jos ce trebuie sa stii:

Spasmele ochilor sunt probleme comune, pe care oricine le experimenteaza cel putin odata in viata. Aceste spasme sunt contractii ale muschilor care sunt situatii in jurul sprancenelor. Sunt procese involuntare, care apar spontan.

Cel mai adesea, aceste spasme sunt usoare si dureaza cateva secunde sau minute, insa uneori pot fi simtite si cateva zile. Aceste probleme nu sunt insa serioase, fiind un semnal al creierului catre nervii care controleaza contractiile muschilor din jurul sprancenelor.

Cauzele spasmelor ochilor

Exista o serie de motive pentru care ti se zbat ochii. Unele cauze nu sunt grave, insa daca acest fenomen continua mai mult doua saptamani este indicat sa mergi la medic.

Principalele cauze pentru care ti se zbat ochii sunt:

Oboseala. Oboseala generala sau a ochilor cauzata de nesomn sau munca continua poate duce la spasme ale muschilor din jurul ochilor. Atunci cand nu mai ai energie, acest lucru duce la slabiciune musculara si spasme. Spasmele ochilor cauzate de oboseala se vindeca rapid, cu odihna adecvata si somn de 7 - 8 ore pe noapte.

Deshidratare. Deshidratarea poate afecta toti muschii corpului, chiar si pe cei din jurul ochilor si sprancenelor. Muschii au nevoie de multa apa si electroliti pentru a functiona corect, iar neglijarea hidratarii corespunzatoare duce la spasme ale muschilor sprancenelor.

Stres.Stresul cauzeaza oboseala, iar reducerea stresului din viata ta este o modalitate perfecta de a preveni spasmele involuntare ale ochilor. Daca problema este cronica, incearca sa identifici cauza din spatele stresului si sa o tratezi.

2 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Bună. Dacă ți se zbate ochiul drept înseamnă că ai o carență de Calciu sau Magneziu. Nu se întâmplă nimic.

| DiDyLovePiticot explică (pentru mimiwewem):

Asa au spus si parintii happy merci