| AntonikaAnto a întrebat:

Ce inseamna cand visez ca cineva drag imi moare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| teodora200004 a răspuns:

Daca visezi despre moartea unei fiinte dragi sau a unei persoane cunoscute, ti se sugereaza ca iti lipseste o anumita calitate sau trasatura intruchipata de persoana visata. Ar trebui, in acest caz, sa te intrebi ce anume face special acel om sau ce apreciezi in mod deosebit la el.

Intr-o interpretare asemanatoare, un astfel de vis indica ca o trasatura particulara simbolizata de persoana respectiva nu te mai caracterizeaza sau nu mai face parte din viata ta. Astfel, daca visezi moartea parintilor tai, ti se sugereaza ca treci printr-o transformare importanta in viata reala, datorata faptului ca relatia ta cu parintii a ajuns intr-o noua etapa.
Intr-un alt exemplu, daca visezi cum iti moare mama, acest lucru poate semnifica "moartea" laturii materne din sufletul tau. Poate ca ar trebui sa ai mai multa grija de copiii tai sau poate simti ca ai prefera sa primesti o mai mare atentie "materna" in loc de a fi "ucis" in mod simbolic, prin ranirea egoului tau sau prin neglijarea fiintei tale.

In acelasi timp, daca visezi oamenii morti, pe care i-ai cunoscut de-a lungul vietii, aceste imagini onirice pot reprezenta suferinta si lipsa de impacare legata de decesul cuiva drag. In alte cazuri, durerea provocata de moartea unei persoane iubite este simbolizata de un vis in care esti respins, atacat sau te desparti / divortezi de catre aceasta.

Intr-o alta interpretare, este posibil ca acest vis sa exprime sentimentele tale ascunse fata de persoana care moare in vis. Ai cumva vreun resentiment legat de acea persoana sau doresti sa te eliberezi de o subjugare fata de ea?

Atunci cand simti ca ti atrage atentia asupra sexului persoanei moarte dintr-un vis, acest fapt poate insemna ca feminitatea / masculinitatea ta are nevoie sa fie revitalizata.

Visul despre un animal mort este, in majoritatea cazurilor, o referire la o anumita componenta a fiintei tale ( eventual, un impuls instinctiv), indicandu-ti-se astfel care parte din tine ( de exemplu, un sentiment de vinovatie sau un complex de inferioritate) trebuie sa moara.In alte cazuri, un vis de acest fel poate simboliza o parte reprimata din interioritatea ta care trebuie sa ajunga la suprafata, aducand un echilibru necesar personalitatii tale.
FUNDA? happy big grin